iRozhlas.cz: Škola je jen odrazový můstek. Důležité jsou aktivity mimo ni Středoškolák roku

Publikováno: 13. 8. 2018 Doba čtení: 2 minuty
iRozhlas.cz: Škola je jen odrazový můstek. Důležité jsou aktivity mimo ni Středoškolák roku
© Foto: Jana Přinosilová

Článek vyšel na serveru iRozhlas.cz

Vyhrál soutěže Středoškolák roku a Hledá se LeaDr. Zároveň rozjel projekt, který pomáhá studentům najít uplatnění po maturitě. Vyvinul aplikaci, která propojuje v rámci doučování studenty s učiteli. Je aktivní a tvrdí, že je těžké být v mladém věku slyšen. Student Matěj Prokop byl hostem Interview Plus.

Jak se žije Středoškolákovi roku? „Úplně normálně, necítím moc rozdíl,” usmívá se Matěj Prokop, který uspěl v soutěži, do které se studenti přihlašují s různorodými aktivitami.

„Porota, která sestává z různých lidí, vyhodnotí ty aktivity nezávisle na jméně nebo pohlaví. Vyhodnotí prostě to, co ten člověk dělá. Asi jim přišlo, že to, co dělám já, je zajímavé,” říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Soutěž Hledá se LeaDr., kterou Prokop také vyhrál, hledá mladé lidi, kteří mají potenciál. „Chtějí najít budoucí lídry společnosti, to je popis té soutěže. Spočívá v tom, že zadávají různé úkoly, které se soustředí především na schopnosti, které by měl budoucí lídr mít. Například to, jak zvládáme stresové situace, jak zvládáme řešit problémy, jak komunikujeme v týmu a podobně,” shrnuje.

Pět projektů

Prokop má pod sebou několik projektů. V jednom z nich hledá uplatnění pro studenty po maturitě, další zase propojuje učitele a studenty a nabízí možnost doučování.

„Přednášky pro studenty, kteří si díky nim snadněji najdou pomaturitní studium, jsou čistě neziskový projekt. Jiné jsou i ziskové, například aplikace na spojování doučovatelů se zájemci,” říká devatenáctiletý student.

„Kdybych se teď odstěhoval od rodičů, uživil bych se, i když ne na takové úrovni. Protože hodlám studovat ještě vysoké školy, tak jsem zatím rád, že mám rodiče, kteří mě podporují, přiznává Středoškolák roku.

Peníze, které svými projekty vydělá, jsou pro něj bonus. „O prázdninách bych se jimi uživil, protože se jim věnuji naplno. Jakmile ale přijde školní rok a studium, nebudu to stíhat,” přiznává Prokop, který aktuálně pracuje na přibližně pěti projektech...

ČÍST CELÝ ČLÁNEK 

Autor: Michael Rozsypal, iRozhlas; foto: Jana Přinosilová

Související články