Jak najít bydlení a zůstat pohromadě? Pro velkou rodinu z jihozápadních Čech zatím neřešitelný problém

Publikováno: 15. 5. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Ilustrační fotografie
© Brejchovi

Nové bydlení hledají již 6 měsíců a všude to vždycky ztroskotá na počtu dětí, z nichž nejmladšímu jsou 2 měsíce a nejstaršímu 18 let, nebo na finančních požadavcích ze strany pronajímatelů, kteří mnohdy vyžadují velmi vysokou kauci, která se často odvíjí od počtu osob. Janě už dvakrát prodloužili na azylovém domě smlouvu, celkově to však mohou udělat pouze třikrát. „Do konce června tak budou muset najít jiné azylové bydlení, nebo se musí stát zázrak a konečně klapnout pořádné bydlení,“ nastiňuje realitu Sarah Huikari, naše terénní pracovnice, která s rodinou spolupracuje. 

S přítelkyní Janou se pan Jaroslav seznámil před 3 lety. Její situace nebyla nijak jednoduchá. Měla šest dětí se 3 různými muži. Navíc byla těhotná a čekala sedmého potomka. Výživné na děti však platil pouze jeden z tatínků, což přinášelo další nemalé komplikace. Jaroslav sám měl ve své péči dítě ze svého předchozího vztahu.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Žili společně v nájmu v Nalžovských horách. Nebyl to dokonalý byt, byl vlhký a nepříliš velký, ale byla to střecha nad hlavou. Firma, od které si byt pronajímali, se ale ocitla v konkursu a insolvenční správce nikomu z nájemců neprodloužil smlouvu. Museli se vystěhovat. Nebyla jiná varianta, a tak se Jana s 5 dětmi ocitla na azylovém domě ve Veselíčku u Písku, kam za nimi partner dojíždí. „Jedno z dětí bydlí u svého otce a jedno u prarodičů. Všechno je o to složitější, že se jim v březnu narodilo společné dítě,“ dokresluje situaci Sarah.

Pan Jaroslav pracuje jako řidič náklaďáku, ale minulý týden obdržel sms, že kvůli současné krizi musí zůstat doma, dokud pro něj nebudou mít práci. „Mezitím si ale předdomluvil zaměstnání v Klatovech, kdyby náhodou o práci úplně přišel. Je totiž 4. rokem v oddlužení, řádně splácí a nechce to ohrozit,“ doplňuje Sarah jeho aktuální situaci. Příjmy rodiny jsou tak omezeny na to, co mu zůstane po srážce v oddlužení, rodičovský příspěvek Jany a přídavky na děti. Výživné na děti od 2 otců dětí Jana bohužel stále nedostává, nezlepšilo se to ani poté, co byl za to jeden z nich odsouzen k trestu odnětí svobody. Rodina tedy příjmy má, a to pravidelné, i když nejsou nijak vysoké.

Pan Jaroslav už byl na prohlídce 20 bytů a 3 domů. Vždy majitelé na poslední chvíli ucuknou. Každou volnou chvíli investuje do toho, aby pro svou rodinu našel znovu střechu nad hlavou, kde budou moci žít opět pohromadě. Objíždí různá místa, poptává se, obvolává obecní úřady, ale zatím stále bez úspěchu. Byl by ochoten bydlet kdekoliv, v jakémkoliv regionu, nepotřebuje byt ani nijak zvlášť velký, ale samozřejmě s ohledem na množství dětí by se mělo jednat minimálně o větší 2+1. Je šikovný, a tak si v domě či bytě poradí s drobnými opravami,“ uzavírá Sarah s tím, že věří, že se jejich situace znovu brzy stabilizuje. 

Autor: Tereza Králová

Související články