Jaký byl rok 2017 ve vzdělávacích službách pražské pobočky? Nabitý!

Publikováno: 9. 1. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Jaký byl rok 2017 ve vzdělávacích službách pražské pobočky? Nabitý!
© Archiv ČvT

Především se nám podařilo navýšit jak počet dětí, kterým pravidelně pomáháme, tak počet dobrovolníků, kteří v tom jedou s námi. Více než 120 dobrovolníků s námi po celý rok pravidelně doučovalo ve více než 80 rodinách po celé Praze. Společně s našimi pracovníky tak ukazovali dětem jak překonávat všechny možné překážky, připravovali pro ně zábavné a vzdělávací aktivity, provázeli a hlavně naslouchali jejich školním i jiným starostem.

Asi nejčastěji jsme doučovali češtinu, porozumění textu, matematiku a angličtinu. Potřeby dětí jsou ale přece jen značně rozmanité a my se jim snažíme vždy co nejvíce vyhovět. Doučovali jsme proto třeba i středoškolské účetnictví, trénovali jsme zvládání stresu ve škole nebo jsme podpořili kroužek akvaristiky. Cíle se ale nikdy nemění – chceme probudit zájem o objevování nového a naučit lépe zvládat školní povinnosti.

Kromě individuálního doučování v rodinách jsme se věnovali i doučování skupinovému, které probíhalo na celé řadě škol a bylo zaměřené zejména na zlepšování čtenářské gramotnosti dětí a na výuku češtiny pro děti s jazykovou bariérou.

A co jsme dělali, když jsme se zrovna neučili? Byli jsme v Beskydech bobovat a užívat si sněhu, uspořádali jsme velikonoční a vánoční výtvarné dílny, několikrát jsme byli v ZOO a na různých výstavách. Na sklonku babího léta jsme také vyrazili do terénu skoncovat s poprázdninovou zahálkou. Cílem těchto akcí s příznačným názvem „Zabij nudu!“ bylo zabavit mládež v přilehlém smíchovském parku. To se nám s využitím skákacích bot, graffiti a bubenických workshopů celkem povedlo. Jeden klučina v kouzelných botách "doskákal" až domů do Radlic pochlubit se mamince, kterou celou překvapenou přivedl k nám na Smíchov.

Letní prázdniny byly ve znamení táborů. Nejprve jsme se vydali na již tradiční tábor nedaleko Mukařova, kde si děti na týden vytvořili své vlastní město, zvolily si starostu a proměnily se v prodavače, kavárníky, kadeřníky, zmrzlináře, maséry a další pracanty, bez nichž by chod města nebyl možný. Na konci prázdnin se pak v Praze uskutečnily dva turnusy úplně nového příměstského tábora na téma Putování v čase, kde si děti vyzkoušely život v různých historických obdobích.

Celý rok však probíhaly i pravidelné volnočasové aktivity jako například klub Objevitel, díky kterému děti během roku objevily spoustu zajímavých míst a aktivit, např. Bio farmu, Neviditelnou výstavu, hrnčířskou dílnu, Jump park, DIY workshop či Muzeum člověka. Na dílnách divadla utlačovaných, kterých se účastnily středoškolští studenti, zase vzniklo fascinující představení o tom, že i ti nejoblíbenější učitelé mohou mít své stinné stránky. Jeho velice úspěšná premiéra proběhla v červnu ve Švandově divadle.

A co nás čeká v roce příštím? To je zatím částečně ve hvězdách, ale už víme, že se k nám hned v lednu přidá několik nových kolegů a že jeden projekt během roku skončí, ale místo něj začne jiný. Věříme, že i nadále budeme moci ve stejné míře pomáhat dětem nejen se školou, ale i se smysluplným trávením volného času. A už se na to všichni těšíme!

Autor: Markéta Sobotková

Související články