Jan Černý: Česká podpora ukrajinských uprchlíků? Největší dobrovolnický program v historii naší země!

Publikováno: 27. 2. 2023 Doba čtení: 1 minuta
Jan Černý: Česká podpora ukrajinských uprchlíků? Největší dobrovolnický program v historii naší země!
© Foto: Jan Černý, ředitel sociálních a vzdělávacích programů v ČR (foto: ČRo Plus)

Po začátku ruské invaze, 24. února 2022, bylo třeba rychle reagovat na potřeby ukrajinských uprchlíků, kteří přijížděli do Česka. Většinou šlo o ženy s dětmi a seniory. Mnozí neměli co jíst, do čeho se převléknout, nevěděli, kde budou spát, museli si vyřídit dokumenty, jiní potřebovali lékařskou péči… Postupně jich přišlo 450 tisíc, nejvíc v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu Plus s Janem Černým, ředitelem Sociálních a vzdělávacích programů Člověka v tísni, ve kterém hovoří o naší roční pomoci a o spolupráci Člověka v tísni s dalšími partnerskými subjekty a iniciativami.

„Do sbírky SOS Česko stále přichází peníze. Lidé jsou velmi solidární. A hlavně občané ČR se nebývalou měrou zapojili do pomoci uprchlíkům, na té konkrétní pomoci, sdíleli s nimi byty, pronajali volné byty, adaptovali nějaké prostory, chaty, chalupy, obce se zapojily, využily nevyužívaný bytový fond, adaptovali zrušené prodejny na bydlení apod. Takže je to podle mě největší dobrovolnický program v historii ČR, pomoc tady tomu půl milionu uprchlic s dětmi. A já jsem hrdý, že tady žiji a že se toho můžu účastnit,“ řekl v Interview Plus ředitel Sociálních a vzdělávacích programů Jan Černý.

Jak uprchlíkům v Česku pomáháme a kolik dalších partnerů je do podpory z peněz sbírky SOS Ukrajina zapojeno? Také o nejpalčivějších problémech a našich plánech do budoucna si poslechněte v rozhovoru:


Autor: Český rozhlas Plus, ČVT

Související články