Kariérní poradenství: Výlet do Brd nebo návštěva Kunsthalle jsou zážitky, které mohou posunout mladé lidi o hodně dál

Publikováno: 13. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Kariérní poradenství: Výlet do Brd nebo návštěva Kunsthalle jsou zážitky, které mohou posunout mladé lidi o hodně dál
© Foto: Michaela Zítková

Během školního roku pracujeme v rámci kariérního poradenství s mladými lidmi v Kladně a v Berouně. Motivujeme je k tomu, aby pokračovali ve svém vzdělávání a uplatnili se pak na trhu práce.

"Kariérní poradenství ale není jen o škole. Je to o tom, že mám někoho pro sebe, komu věřím a můžu s ním probrat cokoli a nemusí to být zrovna škola,“ říká kladenská kariérní poradkyně Maruška.

S klienty jsme v kontaktu i během letních prázdnin, kdy do školy nechodí. Naše společné rozhovory se totiž točí nejen okolo studia, doučování, přijímaček a maturit, ale řešíme i osobní témata týkající se vztahů, dospívání, práce, atd.

„Často jsme pro děti právě ten dospělák, kterého v okolí nemají. Jsme ti, kteří jim říkají, že na to mají. Že mohou být čímkoli."

Každé léto připravujeme pro naše berounské a kladenské klienty akce a aktivity, do kterých se mohou zapojit.

Každý nový stimul, zážitek, může člověka posunout 

„Mnozí z nich nezažili nikdy věci, které jim v rámci aktivit můžeme nabídnout. Buď z finančních důvodů nebo kvůli tomu, že se nepohybují mezi lidmi, kteří takovým způsobem tráví svůj volný čas,“ říká berounská kariérní poradkyně Míša.

I přesto, že spousta klientů má přes léto brigádu a volného času není tolik, zrealizovali jsme například společnou grilovačku s přespáním – pořádanou na dvorku našeho Domečku v Kladně.

Z dalších rozhovorů s klienty vyplynula touha po návštěvě výstavy nebo po výletu do přírody na nějaké zajímavé místo. S berounskými klienty jsme tudíž vyrazili na pěší výlet do Brd a navštívili také Kunsthalle, galerii moderního umění v Praze na Klárově.

„Každý nový stimul, zážitek, může člověka posunout a nasměrovat ho. Díky společným zážitkům se také prohlubuje naše vzájemná důvěra a děti se nám více otvírají,“ říká poradkyně Míša.

Kladenská kolegyně Maruška dodává: „Často jsme pro děti právě ten dospělák, kterého v okolí nemají. Jsme ti, kteří jim říkají, že na to mají. Že mohou být čímkoli. Jsme jejich pevný bod. Slovy jednoho mého klienta: Šálek ranní kávy, se kterým je den hned lepší.“

Činnost se uskutečňuje za finanční podpory města Beroun a města Kladna.

Autor: Michaela Zítková, Mária Siváková a Kateřina Volfová

Související články