Když jdeš za svým snem…

Publikováno: 22. 1. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Logo Klubu Aktiv NZDM Kraslice
© ČvT pobočka Karlovy Vary

Každý z nás měl v životě určitě nějaký cíl, kterého chtěl v životě dosáhnout. Vyžaduje to mnoho úsilí a obětavosti. Chtěli bychom Vás seznámit s příběhem, který je důkazem toho, že to doopravdy jde.

Lukáš nemohl dlouho najít práci, která by ho bavila a kde by nepracoval za minimální mzdu. Hned po škole formou dočasných prací, které mu zajišťovaly nějaký přístup k financím. Jednalo se především o práci na černo. Uvědomoval si, že taková práce není dobrá a nezajišťuje stálý legální finanční příjem. A tak si chtěl najít práci, která by ho bavila.

Bohužel Lukášovi přišla do cesty překážka a tu musel zvládnout. Lukáš v tomto roce dostal nařízení od Úřadu práce Kraslice, že musí nastoupit na veřejně prospěšné práce, aby mohl čerpat alespoň minimum nějaké dávky na přežití. Tento fakt Lukášovi překazil možnost si najít práci, která by ho bavila a hlavně uživila. Byl velice svědomitý a uvědomoval si, že bez práce se nemůže mít dobře. Lukáš také zažil nepříjemné situace, když šel žádat o práci a nepustili ho ani přes vrátnici, kvůli snědší barvě kůže. Lukáš proto vyhledal pomoc Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kraslice a společně se připravoval s pracovníky na to, aby uměl co nejlépe komunikovat, vystupovat a věděl, co všechno obnáší pracovní pohovor. Moc si přál, aby mohl mít takovou práci, aby mohl být v teple a nemusel pracovat venku. Velice se mu zalíbila firma na výrobu hudebních nástrojů. O firmě nastudoval veškeré informace v rámci spolupráce, seznámil se základními technickými základy pro výrobu hudebních nástrojů, aby měl nějakou menší orientaci. Poté za doprovodu pracovníka navštívil tuto firmu, kde splnil i test zručnosti a dodnes v této firmě pracuje. Dokonce mu ihned po prvním měsíci byla zrušena zkušební doba, a to proto, že byl velice pracovitý a k práci přistupoval velice kladně a s nadšením.

To, že Lukáš našel práci, která ho baví a je spokojen, pomohl nejen sobě, své rodině, ale i svému postavení mezi svými kamarády. Může dělat sobě i svým blízkým radost menšími dárky, což nebylo v minulosti vůbec možné a může si také koupit či si ušetřit na to, co si kdysi přál.

Služba Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ve věku 15–26 let je financována z prostředků Karlovarského kraje a podporována městem Kraslice.


Autor: Jan Jiroušek , Pracovník nízkoprahového zařízení pro děti a mládež 15-26 let