Příběh samoživitelky Kristiny, který napsal začátek sbírky SOS Milostivé léto

Publikováno: 2. 2. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Příběh samoživitelky Kristiny, který napsal začátek sbírky SOS Milostivé léto
© 168 hodin

Kristina Režná, devětadvacetiletá samoživitelka z Teplic, žijící v dluzích celý život. Nejprve to byly dluhy rodičů, později už i vlastní. Příběh Kristiny a její šestileté dcery odvysílala Česká televize v pořadu 168 hodin jako součást reportáže o Milostivém létě 19. září loňského roku. Její medailonek tehdy uviděl i Jan Staněk z Králova Dvora, který se rozhodl Kristině se splácením pomoci a nevědomě tím odstartoval sbírku SOS Milostivé léto. Kristinin příběh nakonec tuto sbírku nejen otevřel, ale nakonec také završil. 

Když Kristině nebylo ještě ani 18 let, jela načerno a chytil ji revizor. Dostala pokutu 1 500 korun, kterou však neuhradila hned, a nakonec na ni zapomněla. Dluh se nyní vyšplhal na 60 000 korun. Další exekuci má kvůli dluhu u společnosti ČEZ, jelikož neodhlásila elektřinu v bytě, ze kterého se odstěhovala. Dlužná částka 600 korun se vyšplhala na 25 000 korun. Celkem tedy 85 tisíc.

„Já jsem v té době bohužel utíkala z toho bytu. Protože mě bývalý přítel pobodal. Takže se to řešilo policií. V tu dobu jsem nemyslela na to odhlásit elektřinu,“ vypráví Kristina mrazivý příběh v pořadu 168 hodin. Potom se často stěhovala a exekutoři ji nakonec zastihli až v bytě, kde žije se svou dcerou dnes. „Snažila jsem se splácet alespoň 500 korun měsíčně. Ale potom přišel koronavirus, a to bylo úplně na dně,“ vysvětluje mladá samoživitelka, pro kterou je složité najít si práci.

„Myslím si, že i ty peníze jako takové mají radost, že mohou toto udělat,“ řekl Jan Staněk.

Díky Milostivému létu však stačí zaplatit jen jistinu u obou dluhů a poplatek exekutorovi, tedy celkem 3 916 korun a celé příslušenství bude odpuštěno. To by Kristina podle vlastních slov mohla zvládnou ve dvou splátkách. Nakonec z ní však mohla spadnout i tato, o 83 tisíc lehčí, zátěž. Jejího příběhu si totiž všiml Jan Staněk, který se rozhodl se zaplacením pomoci. „Vzal jsem telefon a napsal jsem e-mail. Přišlo mi to takové, že okamžitě za tu paní zaplatím a bude to vyřešené. Myslím si, že i ty peníze jako takové mají radost, že mohou toto udělat. Více jsem nepřemýšlel,“ řekl ve 168 hodinách týden po první reportáži.

Od začátku do konce

Nezůstalo však jen u rozhodnutí Jana Staňka. Po jeho iniciativě pomoci začali volat další lidé se stejným záměrem. „Po té reportáži nám začali psát všemi možnými kanály lidé, kteří chtějí také takto darovat. U nás to vedlo k rozhodnutí, že vyhlásíme humanitární sbírku SOS Milostivé léto,“ vysvětlil dluhový expert Člověka v tísni Daniel Hůle. Z této sbírky nakonec dokázal Člověk v tísni pomoci 245 lidem nebo rodinám, když se zaplacením 14 milionů korun na jistinách, škrtlo na poplatcích a penále 89 a půl milionu korun.

Jan Staněk však také zjistil, že Kristina má ještě dalších sedm exekucí, o kterých ani nevěděla. Celková výše všech jejích exekucí dosahovala 155 000 korun. Sedm ze všech devíti exekucí však naštěstí spadalo do Milostivého léta. Dvě jistiny pro Kristinu zaplatil její milostivý dárce a dalších pět ve výši 31 000 korun bylo zaplaceno z veřejné sbírky Člověka v tísni. Jednalo se o úplně poslední platbu, kterou organizace v akci Milostivé léto provedla a příběh Kristiny Režné tak sbírku otevřel a zároveň i uzavřel.

Na poslední dvě exekuce, které čítají 20 000 korun, dostala Kristina půjčku, kterou může splácet po drobných platbách, jak dlouho bude potřebovat. Mladá maminka je tak díky Milostivému létu i všem milostivým dárcům včele s Janem Staňkem zcela bez dluhů. „Já budu mít normální účet. Jako normální člověk. Já vám hrozně moc děkuji!“ plakala štěstím v pořadu 168 hodin 30. ledna.


Autor: Eliška Ratiborská

Související články