Kuřata a kozy zatím porážejí knížky

Publikováno: 14. 12. 2015 Doba čtení: 5 minut
Kuřata a kozy zatím porážejí knížky
©

Plzeň, 14. prosince 2015 – Za necelých sedm let nakoupili dárci z Plzeňského kraje na dobročinném eshopu skutecnydarek.cz certifikáty za téměř dva miliony korun. Podle zástupců společnosti Člověk v tísni, která certifikáty nabízí, Západočeši nakoupili 939 certifikátů kuřat, 621 koz a například 180 ovocných stromů. Necelá čtyřicítka dárců pak koupila první knížky či doučování pro děti z chudých rodin v ČR. 

Prostřednictvím dárkových certifikátů bylo od počátku možné posílat podporu do rozvojových zemí. Teprve od loňska jsou nabízeny certifikáty, jejichž výtěžek je využit v naší zemi. „Díky darům jsme mohli udržet i v letošním roce dobře rozjetý program podpory vzdělávání v Plzeňském kraji. Zajistili jsme provoz školních klubů, volnočasové aktivity a doučování šedesátky dětí. Část darů směřovala i na zajištění chodu našeho rokycanského předškolního klubu, kde jsme pomáhali dvacítce dětí,“ vypočítává Aleš Kavalír, ředitel regionální pobočky. Ten vysvětluje, že prostředky z veřejných zdrojů zatím na zajištění podpory znevýhodněných dětí nestačí. Dary získané ze Skutečného dárku a dalších kampaní jsou tak pro zachování pomoci nezbytné.

I díky darům pracovníci společnosti Člověk v tísni pomáhali v letošním roce například devítiletému chlapci z Domažlicka. „V srpnu nás kontaktovala chlapcova babička s tím, že je dítě v její péči. Matka totiž začala užívat drogy a alkohol, situace v rodině se vyhrotila a hoch tak skončil v péči babičky, která se o něj stará,“ popisuje osud chlapce Aleš Kavalír. Babičce bude letos sedmdesát let, rodina je v obtížné finanční situaci. „Aktuálně chlapce podporujeme formou doučování, pomohli jsme i při zakoupení některých potřebných pomůcek do školy, na které rodina neměla peníze v plné výši,“ uvádí Aleš Kavalír příklad využití finančních prostředků z darů.

Ty organizace využívá také na volnočasové aktivity, např. na výlety pro děti. Význam podobných akcí spočívá v tom, že se děti zábavnou formou dozvědí řadu informací a podívají se na zajímavá místa. „Naše aktivity mohou vypadat jako úplně normální, běžná záležitost. Je třeba si ale uvědomit, že řada rodin na podobné výlety své děti například z důvodu nedostatku finančních prostředků nikdy nevezme. Některé děti se s námi podívaly poprvé v životě do lesa, na zámek nebo do muzea. Právě pro tyto děti jsou podobné zážitky velmi důležité,“ vysvětluje Aleš Kavalír.

Nové certifikáty

Nově mezi českými dárky přibyl certifikát „První krůčky do školy”, který pomůže dětem vyrovnat handicap s jejich vrstevníky ještě před zápisem do první třídy. Dary tak mohou pomoci v příštím roce zajistit i fungování předškolního klubu v Rokycanech. „Pracujeme s dětmi v předškolním věku, které díky problémům ve výchově neumějí rozeznávat barvy, mají problémy ve vyjadřování a nemají další základní dovednosti odpovídající jejich věku. Snažíme se, aby všechny tyto hendikepy dohnaly. Za ideální výsledek považujeme nástup dítěte do běžné základní školy, případně přestup do běžné školky,“ říká Aleš Kavalír.

Vzdělávacím aktivitám se Člověk v tísni věnuje ve více než 60 obcích České republiky. Provozuje dvanáct předškolních klubů, do kterých pravidelně dochází 250 dětí. Z elektronického eshopu bylo nakoupeno a distribuováno 240 knížek, které byly rozdány doučovaným dětem jako odměna za celoroční práci a motivaci ke čtení a dalšímu učení a financovány příspěvky na cesty 330 dobrovolníků, kteří dojíždějí doučovat děti přímo do rodin.

Nekupujte před Vánocemi voloviny

Z darů nakoupených hlavně před loňskými Vánocemi rozdala organizace během roku na misích například dva tisíce slepic a stovky bioplynáren. Její pracovníci proškolili devět tisíc farmářů a proočkovali 28 217 krav a 11 435 ovcí, z nichž část dostali chudí farmáři v dřívějších letech.

„Pro lidi, kterým pomáháme třeba na venkově v Etiopii, je skutečnost, že jim nějaký dárce z Česka koupí kozu, nejdřív těžko pochopitelná a musíme jim to vysvětlovat,“ popisuje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek svoje zkušenosti z distribucí. „Skutečný dárek pomáhá tam, kde je to nejvíc třeba. V mnoha zemích je propojení s další pomocí zásadní pro to, aby se lidé mohli postavit na vlastní nohy po katastrofách, které mnohde zničí možnost jejich obživy a tedy budoucnost,“ dodává Pánek.

Důležité je učit, jak „dárky“ množit

Podle zakladatele eshopu Tomáše Vyhnálka bylo jeho záměrem zkonkretizovat pomoc, ale také pobavit a oslovit nové dárce. „Snažíme se u každého dárku vysvětlovat, jak pomoc v reálu funguje, a když to podmínky dovolí, natáčíme a přidáváme nová videa,“ vysvětluje Vyhnálek. Letos se tak na webu objevilo video z Kambodži, kde Člověk v tísni pomáhá zlepšit situaci v porodnictví nebo z Etiopie, kde podporuje vzdělávání učitelů.

Díky eshopu, který funguje od roku 2009, už Člověk v tísni rozdal například 4822 koz, 1053 ovcí nebo přes 13 000 kusů drůbeže. Po celém světě vysázel téměř 615 000 sazenic a více než 2 000 zemědělcům poskytl nářadí a rozdal desítky tun osiva. Díky dárcům z Česka bylo potřebným nábytkem, učebnicemi a školními pomůckami vybaveno 179 škol a postaveno nebo opraveno 67 vodních zdrojů.

Letos se zaměřil na vzdělávání a osvětu, jak o „dárky“ pečovat a nejlépe je množit. Očkování a odčervení se tak dostalo 28 217 kravám a 11 435 ovcím. V Arménii, Jižním Sudánu či Filipínách pak pracovníci Člověka v tísni proškolili 9 tisíc farmářů v moderních zemědělských technikách.

O Skutečném dárku

Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Skutečné kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

 

Pro další informace kontaktujte:

Dalibor Hapl, plzeňská pobočka, Člověk v tísni
dalibor.hapl@clovekvtisni.cz, 739 320 308

Tomáš Vyhnálek, vedoucí fundraisingu, Člověk v tísni
Tomas.vyhnalek@clovekvtisni.cz, 777 787 940

Autor: ,

Související články