„Na emoce vždycky dojde.“ Kurz Labyrint migrace pro učitele přinese i 6 webinářů s experty

Publikováno: 9. 2. 2022 Doba čtení: 3 minuty
„Na emoce vždycky dojde.“ Kurz Labyrint migrace pro učitele přinese i 6 webinářů s experty
© Varianty

Už jste se někdy ve výuce dotkli tématu migrace? Jak se od sebe liší migrant, uprchlík a žadatel o azyl? Kolik uprchlíků se právě teď pohybuje v Evropské Unii? Proč bývá mediální obraz migrantů zkreslený? A jak toto citlivé a někdy kontroverzní téma komunikovat s žáky? Tyto a další otázky zodpoví kurz Labyrint migrace, který opět otevíráme v novém jarním běhu.

Od 30. 3. 2022 do 11. 5. 2022 proběhne další běh bezplatného online (blended-learning) kurzu Labyrint migrace, který je akreditován MŠMT.

Kromě 4 lekcí samostudia materiálů (texty, videa, tipy na aktivity) a zpracovávání zadaných úkolů vás čeká i 6 online setkání s odborníky a lidmi s migrační zkušeností. Páté setkání se bude věnovat výměně zkušeností a způsobům, jak otvírat s žáky a studenty ve výuce citlivá a kontroverzní témata. Webináře se samozřejmě dotknou i aktuální situace na Ukrajině.

„NA EMOCE PŘI DEBATĚ O MIGRACI VŽDYCKY DOJDE,“ ŘÍKÁ EXPERTKA

Tereza Freidingerová, lektorka, sociální geografka a odbornice na migraci přibližuje, proč považuje za důležité téma migrace ve vzdělávání otevírat:

„Říká se, že žijeme v době postfaktické. Že trumfy drží emoce a tvrdé údaje nikoho nezajímají. Pak možná právě navzdory této atmosféře, mně jsou vždy největší oporou právě fakta, data a širší souvislosti.

I když musím přiznat, že na emoce také vždy dojde. Na vášeň, která provází debaty o tom, proč naše představy o migrační realitě bývají tak odlišné od její standardizovanými jednotkami měřitelné podoby. Na údiv, že nám fakta unikají. Na naštvání, že na nás má mediální obraz tak mocný účinek,“ zdůrazňuje Tereza Freidingerová.

kurz přibližuje SPECIFIKA MIGRAce, dodá i tipy do výuky

Čtyři lekce kurzu pokryjí znalosti tématu migrace tak, abyste mohli toto téma otvírat při výuce a byli připraveni na plnohodnotnou a faktickou diskuzi s žáky a studenty.

  • 1) Fenomén migrace: úvod do tématu, příčiny a dopady migrace, základní pojmy, integrace
  • 2) Migrace na mapách světa a EU: migrace řečí čísel a map, migrační politika EU
  • 3) Mezinárodní ochrana, azyl: nucená migrace a mezinárodní právo, uprchlíci v ČR, uprchlíci jako téma společenských a mediálních debat
  • 4) Migranti a česká společnost: specifika migrace a integrace cizinců v Česku

Získáte i konkrétní tipy do výuky jak pro ZŠ, tak i SŠ, i odkazy na materiály, metodiky a hotové lekce.


webinářE s experty přiblíží i konkrétní příběhy

Po týdnu samostudia online kurzu následuje online setkání s odborníkem k danému tématu. V jarním běhu nás čeká hned 6 online setkání s experty na migrační témata v Česku i v Evropě a také s hostem, který má za sebou migrační zkušenost.


V jarním běhu se můžete těšit na webináře:

  • 31. 3. (od 17.00) s Kristýnou Brožovou a Jakubem Andrle, Člověk v tísni, o.p.s. 

  • 6. 4. 2022 (od 17.00) s Terezou Freidingerovou, Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze
  • 13. 4. (od 17.00) s Martinem Rozumkem, Organizace pro pomoc uprchlíkům, o.p.s.
  • 20. 4. (od 17.00) s Vesnou Evans, původem z Bosny a Hercegoviny
  • 27. 4. (od 17.00) s Kristýnou Titěrovou, META, o.p.s.
  • 4.5. (od 17.00) s Lucií Pivoňkovou, Člověk v tísni, o.p.s.


„Oceňuji nápady na aktivity do hodin,“ říkají účastníci

„Přehledné pracovní prostředí i materiály, vyhovovala mi délka, frekvence školení i rozložení do samostudia a přednášek. (...) Online forma vzdělávání je dostupná pro široký okruh uživatelů, což je její výhoda. Kdybych měla na kurz jezdit do Prahy, nebylo by to v mých časových možnostech.“

-- účastnice kurzu


„Oceňuji krátké a výstižné texty k samostudiu, odkazy na další prameny a nápady na aktivity do hodin. Dále propojení s lidmi "z praxe" prostřednictvím on-line setkání. Vyzdvihla bych i podnětné komentáře k vypracovaným úkolům. Délka trvání kurzu mi vyhovovala.“

-- účastnice kurzu


Profesionálně vedený a organizovaný kurz. Líbila se mi spousta podnětů na zamyšlení se o tématu i účast odborníků na dané téma.“ 

-- účastník kurzu

Registrace do kurzu „labyrint migrace“:

Kurz je určen pro pedagogy ZŠ a SŠ a je uskutečněn zdarma.

Abyste se mohli zúčastnit, registrujte se, prosím, prostřednictvím tohoto formuláře.


Kurz Labyrint migrace je součástí projektů I Am European: Migration Stories & Facts for the 21st Century financovaného z fondů Evropské unie.


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Varianty

Související články