Laureáti ceny Gratias Tibi 2015

Publikováno: 2. 6. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Laureáti ceny Gratias Tibi 2015
©

Včera byli v pražském kině Lucerna slavnostně vyhlášeni laureáti ceny Gratias Tibi pro mladé lidi do 30 let, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Z 233 nominovaných projektů z celé České republiky zvítězilo dobrovolnictví v hospicu, umělecká skupina, která aktivně vstupuje do veřejného prostoru a přispívá tak k budování místní komunity, a dobročinná pomoc konkrétním cílovým skupinám. Laureáti si z rukou významných osobností společenského a kulturního života převzali jako hlavní cenu studijní cestu do Norska a Štrasburku od Norského velvyslanectví v Praze a Poslaneckého klubu ELS a také finanční odměnu na další rozvoj svých projektů.

 

Cenu Gratias Tibi 2015 vyhrály tyto projekty:

Kategorie základní školy: Hospic, ZŠ Brno, Jasanová
Dlouhodobá a volnočasová aktivita dětí, která se zaměřuje na citlivé téma smrti. Důležitým prvkem projektu je sdílení zkušeností a pocitů dětí ze setkání s umírajícími. 

Kategorie střední školy: umělecká skupina Směj se, Ústí nad Labem
Cílem skupiny je změna atmosféry ve městě, jeho oživení a budování místní komunity. Směj se je aktivní ve veřejném prostoru a po městě již uskutečnilo různé instalace. Ve svých projektech skupina dokumentuje a fotografuje obyvatele města. K obrázkům pak připisuje jejich přání a vystavuje je na své facebookové stránce.

Kategorie do 30 let: Studentská nezisková organizace Mise naděje, Brno
Projekt je fungující platformou, která sdružuje dobrovolníky z řad vysokoškolských studentů, kteří chtějí pomáhat lidem, jako jsou bezdomovci nebo nemocné a opuštěné děti.

Myslím, že není přehnané označit mladé lidi, kteří stojí za jednotlivými nominovanými projekty, za naději do budoucna. V řadě případů jednali s místními zastupiteli a předpokládám, že si uvědomili, že některé věci by mohli nejlépe ovlivnit, pokud by sami byli přímo členy obecních nebo městských zastupitelstev. Věřím, že někteří z nich se právě díky této zkušenosti rozhodnou do politiky vstoupit. A mladé lidi v politice Česká republika rozhodně potřebuje,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

Cenu Gratias Tibi vyhlašuje společnost Člověk v tísni, vzdělávací program Jeden svět na školách. Partnery ceny jsou: Fond Otakara Motejla, EDUin, Nadace Via, Česká rada dětí a mládeže, Centrum současného umění DOX, Poslanecký klub ELS a Velvyslanectví Norského království v Praze. Hlavní cenu laureátům poskytlo Velvyslanectví Norského království v Praze a Poslanecký klub ELS. Ostatní partneři připravili pro všechny letošní nominované workshopy zaměřené na fundraising, rozvoj komunikačních dovedností nebo na využívání on-line nástrojů a sociálních sítí na podporu projektů v občanském sektoru.

Mediálními partnery ceny jsou: Česká televize (samostatný pořad o Gratias Tibi odvysílá ČT 2 v sobotu 20. 6. 2015 v 16:15), Český rozhlas, Aktuálně.cz, časopis Týden, Radio 1 a školní časopis Redway.

laureáty ceny, stejně tak jako s užším finálovým výběrem TOP 5 v každé kategorii a se všemi 233 letošními nominovanými projekty se můžete seznámit na www.gratiastibi.cz.

 

Kontakt:

Karel Strachota – ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách
777 787 930, karel.strachota@jsns.cz

 

Bohumila Beranová – mediální a PR koordinátorka vzdělávacího programu Jeden svět na školách
734 428 395, bohumila.beranova@jsns.cz

 

 

 

 

Autor: Bohumila Beranová