Letní úspěch

Publikováno: 5. 8. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Ilustrační fotografie
© ČvT pobočka Karlovarský kraj

Jako terénní pracovnice pracuji dvanáctým rokem. Náplní mé práce je pomáhat lidem, kteří mají problémy v různých oblastech. Kromě hledání bydlení, práce a vyřizování různých dokladů se na mě lidé obracejí i s tím, že mají dluhy. Takhle začal i příběh paní Jaroslavy.

Oslovila mě s tím, že má problémy, se kterými si neví rady. Systematicky jsme řešili její finanční situaci po rozvodu a postupnou stabilizaci v nové životní etapě. 

Její situace nebyla snadná, ale postupem času s mojí podporou se k věcem stavěla čelem a snažila se svůj život zlepšit. Během spolupráce došlo i na řešení dluhů. Paní Jaroslava měla dva dluhy, které došly až do fáze exekuce a jednu půjčku. Když vyslovila větu „chtěla bych splácet“, měla jsem dobrý pocit a zároveň již trochu obavu zda to bude reálné. Naši klienti mají často nestabilní příjmy, které používají jako argument, proč zrovna v tomto čase není možné splácet i když by chtěli. V takovém případě je naším úkolem s nimi rozpočet probrat tak, aby sami zjistili kde potřebnou částku uspořit. Přesně tohle jsem také udělala a našla jsem v rozpočtu přeplatek za energie, ze kterého by bylo možné závazek hradit. Paní Jaroslava s tím bez výhrad souhlasila. Ihned jsme ji v tom podpořila, zjistila koncovou částku dluhu, pomohla jsem vyjednat splátkový kalendář, předepsala jsem složenku, aby měla vzorovou, a dále jsme jen doufala, že ji její motivace zbavit se dluhu vydrží. 

Postupem času se situace paní Jaroslavy stabilizovala a tak jsem tam docházela na konzultace v menším rozsahu. O to větší překvapení mě čekalo o rok později v prosluněném červencovém dnu, kdy mi paní Jaroslava volala, zda bych neměla čas na společnou konzultaci. Když jsem přijela k ní domů, na stole ležel notýsek a tužka. Čekala jsem tedy napjatě, o jaký problém půjde. Opak byl pravdou, paní Jaroslava potřebovala, abych ji pomohla s komunikací s exekutorem, neboť jí přišel přeplatek za energie, ze kterého chtěla uhradit celou zbytkovou část exekuce. Nejen že jsem byla překvapená, ale zároveň potěšená přístupem, nápadem i ochotou svůj problém řešit zrovna tímto způsobem. 

O týden později už na tom samém stole ležel doklad o zaplacení dluhu. 

Služba Terénní programy Karlovarsko je financována z rozpočtu Karlovarského kraje.Autor: Jarmila Fialová , Terénní pracovnice

Související články