Lidé na Kladensku poslali do Afriky 447 koz a darují i vzdělání místním děte

Publikováno: 11. 12. 2015 Doba čtení: 4 minuty
Lidé na Kladensku poslali do Afriky 447 koz a darují i vzdělání místním děte
©

Dárci na Kladensku nakoupili 447 koz, 102 ovcí či 58 záchodů, které letos i v minulých letech putovaly nejchudším lidem planety. Přes 46 dárců také na charitativním eshopu skutecnydarek.cz koupilo první knížky či doučování pro místní děti ze sociálně slabých rodin. Chtěli tak pobavit a potěšit pod stromečkem svoje blízké. Letos se dárky pro Česko poprvé distribuovaly místním dětem.

Dobrovolníci v Kladně a okolních obcích tak mohli díky darům dojíždět doučovat děti přímo do jejich rodin. Ty jim totiž například kvůli vlastnímu nedostatečnému vzdělání nemohou zajistit dostatečnou podporu. „Dobrovolníci svou prací pomohou celé rodině. Děti mají hotovou domácí přípravu, rodiče se mají na koho obrátit pro radu v otázkách vzdělávání a sourozenci získávají pozitivní vzory,“ říká Karolína Fojtová, ředitelka kladenské pobočky Člověka v tísni. Pavlína Dutá, koordinátorka podpory vzdělávání a tedy i leader dobrovolníků dodává: „Základem je také funkční komunikace se školou a učitelem dítěte. Díky ní můžeme správně cílit naši práci a dosáhnout tak větších úspěchů.“

Na konci školního roku dostaly svoji první knížku nejen doučované děti, ale také děti z kladenského předškolního klubu. Koordinátorka předškolního klubu Zuzana Trachtová říká: „Knihy jsme vybírali přímo na míru každému dítěti. Trávíme s nimi hodně času, myslím, že je známe a víme, co jim udělá radost.“

Dárky pomáhají kladenským dětem

Nově se mezi českými dárky Člověka v tísni přibyl certifikát „První krůčky do školy”, který pomůže dětem vyrovnat handicap s jejich vrstevníky ještě před zápisem do první třídy. Tyto dary pomohou v příštím roce zajistit fungování kladenského předškolního klubu V Domečku. “Do Domečku mohou chodit děti od tří let. Nechceme nahradit běžné předškolní zařízení. Intenzivní spolupráce s rodinou a individuální přístup k dítěti by měl naopak vést k přechodu do běžné školky. Ne vždy se toto daří, každý prostě potřebuje svůj čas. Doprovázíme hodně “našich” dětí k zápisům a těšíme se z jejich úspěchu a nadšení ze základní školy,” dodává Karolína Fojtová, ředitelka pobočky v Kladně.

Vzdělávacím aktivitám se Člověk v tísni věnuje ve více než 60 obcích České republiky. Provozuje dvanáct předškolních klubů, do kterých pravidelně dochází 250 dětí.  Z elektronického eshopu bylo nakoupeno a distribuováno 240 knížek bylo rozdáno doučovaným dětem roku jako odměnu za celoroční práci a motivaci ke čtení a dalšímu učení a kofinancovány příspěvky na cesty 330 dobrovolníků, kteří dojíždějí doučovat děti přímo do rodin.

Nekupujte před vánocemi voloviny

Z darů nakoupených hlavně před loňskými Vánocemi rozdala organizace během roku na misích například dva tisíce slepic a stovky bioplynáren. Její pracovníci proškolili devět tisíc farmářů a proočkovali 28 217 krav a 11 435 ovcí, z nichž část dostali chudí farmáři v dřívějších letech.

„Pro lidi, kterým pomáháme třeba na venkově v Etiopii, je skutečnost, že jim nějaký dárce z Česka koupí kozu, nejdřív těžko pochopitelná a musíme jim to vysvětlovat,“ popisuje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek svoje zkušenosti z distribucí. „Skutečný dárek pomáhá tam, kde je to nejvíc třeba. V mnoha zemích je propojení s další pomocí zásadní pro to, aby se lidé mohli postavit na vlastní nohy po katastrofách, které mnohde zničí možnost jejich obživy a tedy budoucnost,“ dodává Pánek.

Důležité je učit, jak „dárky“ množit

Podle zakladatele eshopu Tomáše Vyhnálka bylo jeho záměrem zkonkretizovat pomoc, ale také pobavit a oslovit nové dárce. „Snažíme se u každého dárku vysvětlovat, jak pomoc v reálu funguje, a když to podmínky dovolí, natáčíme a přidáváme nová videa,“ vysvětluje Vyhnálek. Letos se tak na webu objevilovideo z Kambodži, kde Člověk v tísni pomáhá zlepšit situaci v porodnictví neboz Etiopie, kde podporuje vzdělávání učitelů.

Díky eshopu, který funguje od roku 2009, už Člověk tísni rozdal například 4822 koz, 1053 ovcí nebo přes 13 000 kusů drůbeže. Po celém světě vysázel téměř 615 000 sazenic a více než 2 000 zemědělcům poskytl nářadí a rozdal desítky tun osiva. Díky dárcům z Česka bylo potřebným nábytkem, učebnicemi a školními pomůckami vybaveno 179 škol a postaveno nebo opraveno 67 vodních zdrojů.

Letos se zaměřil na vzdělávání a osvětu, jak o „dárky“ pečovat a nejlépe je množit. Očkování a odčervení se tak dostalo 28 217 kravám a 11 435 ovcím. V  Arménii, Jižním Sudánu či Filipínách pak pracovníci Člověka v tísni proškolili 9 tisíc farmářů v moderních zemědělských technikách.

O Skutečném dárku

Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Skutečné kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

Autor: