Lidé v Nikaragui vyzývají ke změně vlády

Publikováno: 24. 4. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Lidé v Nikaragui vyzývají ke změně vlády
© Clara Archive

Od 17. dubna jsou nikaragujské ulice plné lidí protestujících proti nově zaváděným sociálním reformám. Během pěti dní zemřelo 30 lidí, desítky dalších byly zraněny nebo jsou nezvěstní. Více než sto lidí bylo zadrženo. Vláda pod vedením prezidenta Daniela Ortegy odmítla zahájit dialog a nadále využívá policie a armády k potlačení mírových protestů.

Začalo to jako vyjádření nespokojenosti se změnami systému sociálního zabezpečení - změnami, které zvyšují podíl, který musí zaměstnavatelé i zaměstnanci povinně odvádět vládě, a zároveň snižuje státní finanční podporu důchodcům a sociálně znevýhodněným lidem. Během několika dní se protesty rozrostly v masivní občanské povstání proti vládě Nikaraguy. Protesty proti změně zákona se staly ztělesněním úsilí o celkovou demokratizaci země.

Vláda pod vedením prezidenta Daniela Ortegy je známá tím, že umlčuje hlasy, které ji kritizují. Úroveň represí ale v posledních dnech nabyla na síle. Násilí na protestujících, páchané zástupci policie, armády a polovojenských jednotek sandinistické mládeže, ukazuje na naprostou aroganci vlády v reakci na výzvy obyvatel k dialogu.

Ortega dvakrát veřejně vystoupil v televizi, ani v jednom případě se ale nezmínil o úmrtích desítek mladých studentů a novináře, který při protestech rovněž zemřel. Namísto výzvě k dialogu se všemi sektory společnosti a k uklidnění situace vyzval k rozhovorům pouze zástupce soukromých společností, své někdejší spojence, kteří se od něj ale nyní odvracejí a rovněž vyzývají k zastavení pokračujících represí.

Prezident Nikaraguy, který je u moci již 11 let, nazval mladé studenty “zločinci zmanipulovanými pravicí”. Protestující se ale odmítají hlásit k jakékoliv politické straně. “Jsme lidé, kteří bojují proti útlaku,” říkají o sobě.

Eskalace násilí pod vládou Daniela Ortegy je přímým útokem na právo pokojně protestovat.

Evropská unie, Organizace spojených národů a lidskoprávní organizace včetně Amnesty International vyzvaly Ortegovu vládu k zastavení represí. Prezident Nikaraguy mezitím pokračuje v násilném potlačování nepokojů a zadržování protestujících.

Vyzýváme nikaragujskou vládu, aby zastavila represe a zahájila otevřený dialog se všemi sektory v zemi, především s mladými lidmi. Ortega musí odsoudit viníky vražd a umožnit v zemi konání férových a transparentních voleb.

Autor: Dánae Vílchez, nikaragujská novinářka

Související články