Lidé v Plzni poslali 833 kuřat do Afriky a koupili knihy českým dětem. Skutečný dárek pomáhá v krajích Česka i ve světě.

Publikováno: 11. 12. 2018 Doba čtení: 6 minut
Lidé v Plzni poslali 833 kuřat do Afriky a koupili knihy českým dětem. Skutečný dárek pomáhá v krajích Česka i ve světě.
© PIN

Češi ochotně přispívají na humanitární a charitativní projekty. Lidé v Plzni nejsou výjimkou a na Vánoce rádi obdarovávají své blízké Skutečným dárkem, který pomáhá drobným zemědělcům v Etiopii, rodičkám v Kambodži nebo dokonce i dětem v Česku. Za skutečné dárky plzeňáci utratili za posledních 10 let přes 1,8 milionu korun. 

Skutečný dárek na Plzeňsku

V Plzni lidé rádi nakupují domácí zvířata, mezi nimi bylo 833 kuřat nebo 443 koz. Tato zvířata pak pomáhají drobným zemědělcům v rozvojových státech. Oblíbenými dárky jsou také Bezpečné porody, kterých dárci v Plzni koupili 73. Letos už se v Plzni utratilo za Skutečné dárky přes 34 000 Kč. Člověk v tísni však očekává další růst, protože až 80% Skutečných dárků lidé koupí v době těsně před Vánocemi.


Dobrovolníci z Plzně pomáhají chudým dětem

Skutečný dárek je v Plzni oblíbeným způsobem pomoci i proto, že tato pomoc se dostane nejen do světa, ale také přímo dětem v českých regionech včetně Plzeňského kraje. Díky školním pomůckám a financím na doučování mohou dobrovolníci na Plzeňsku pomáhat dětem z chudých rodin a pomoci jim, aby ve škole nezaostávaly nebo je obdarovat knížkou. Dobrovolníci jsou v regionech důležitou součástí pomoci. “Dobrovolníci nám pomáhají především s doučováním dětí, ať už v rámci služeb podpory vzdělávání nebo kariérního poradenství. Spolupracujeme s nimi ale také v rámci volnočasových aktivit,” říká Tereza Králová z plzeňské pobočky ČvT. 

"S dobrovolníky spolupracujeme především v mimoplzeňských oblastech a na těchto menších oblastech se mnohem hůře hledají a o to více si následně vážíme jejich pomoci, bez které bychom se v rámci našich služeb dnes už neobešli. Dobrovolníci doučují přímo v rodinách, a to převážně jednou týdně cca 2 hodiny. Snažíme se dobrovolníka vždy dát do rodiny, se kterou si myslíme, že si bude rozumět. Tím zvyšujeme pravděpodobnost, že spolupráce dobrovolníka s rodinou bude dlouhodobá a o to více efektivní," popisuje praci Králová.  

Dobrovolníci jsou opravdu základním kamenem pomoci. S dětmi často tráví čas při mimoškolních aktivitách a snaží se je komplexně rozvíjet. Přes ochotu lidí na Plzeňsku pomáhat, je dobrovolníků stále nedostatek a je nutné je aktivně hledat. "Dobrovolníky se snažíme hledat formou náborů především na středních školách, ale také prostřednictvím sociálních sítí (zejména facebooku) a přes články v lokálních novinách," dodává Aleš Kavalír,který vede plzeňskou pobočku ČvT. 

Skutečné dárky za 110 milionů

Skutečný dárek je úspěšným projektem humanitární organizace Člověk v tísni. Od skromných začátků v roce 2009, kdy lidé mohli nakoupit drobná hospodářská zvířata se projekt rozrostl o dárky, jako je Bezpečný porod, studna nebo Zdravé dětství. Loni lidé nakoupili certifikáty v hodnotě 17 milionů korun, za celou dobu existence částka překročila 110 milionů korun.

Dárky lze vybírat ze 4 rozvojových projektů – Zdraví, Školství, Obživa, Voda. „Výběr Skutečných dárků vychází z aktuálních potřeb českých poboček i zahraničních misí,“ říká vedoucí fundraisingu Tomáš Vyhnálek, který rovněž stál u zrodu projektu v roce 2009.

E-shop se rozrůstá i na základě doporučení dárců. „Letos jsme do výběru nových certifikátů zapojili i dřívější dárce, kteří v online anketě hlasovali pro Kohoutek na vodu, Zemědělské náčiní a Teplo domova, které během zimy přispěje lidem v Sýrii nebo na Ukrajině,“ říká Vyhnálek. Dárky mají přispět k dlouhodobému zlepšení situace zemědělců v chudých částech Afriky a Asie a pomoci jim k efektivnímu hospodaření.

Díky skutečnému dárku je možné budovat a opravovat vodní zdroje jako byl vrt ve vesnici Yaye v Mali. Vrt nyní každý den využije několik tisíc lidí z celého okolí. Mezi nimi je i Nureye Mogaro: „Mám šest dětí a dobytek, všichni potřebují vodu, pro rodinu to jsou určitě čtyři kanystry denně. Když byl tento vrt porouchaný, bral jsem vodu z řeky. Jedno z mých dětí bylo po této vodě hodně nemocné. Od té doby, co beru vodu odsud, moje děti nestonají,“ vysvětluje Nureye

Z čísel vyplývá, že muži rádi kupují velká hospodářská zvířata. Ženy rády nakupují Bezpečný porod. Po svém vlastním porodu si často uvědomí, jak náročné musí být přivést dítě na svět v primitivních podmínkách a bez pomoci profesionálního zdravotnického personálu. „Porod v pohodlí české nemocnice mě vedl k myšlence, jaké by to bylo rodit někde v Africe bez pomoci odborníků a moderního vybavení. Proto jsem darovala Bezpečný porod,“ napsala jedna z dárkyní na Facebooku.

Ke skupině matek dárkyň se připojila rovněž známá novinářka a zpěvačka Emma Smetana. „Jeden ten takzvaně Bezpečný porod stojí 800 korun. Bezpečný je opravdu hodně, protože zachraňuje životy, proto tomu Člověk v tísni říká Skutečný dárek.,“ dodává Emma Smetana.

Lidé svými dárky pomáhají nejen v zahraniční, ale také doma v České republice. Děti ze sociálně slabších rodin mohou dostat knihy nebo bezplatné hodiny doučování.

Speciální edice

Letos do e-shopu přibyly unikátní předměty na kterých se podíleli čeští umělci Maxim Velčovský, Léna Bauer, František Skála a Míla Fürstová. Výtěžek z prodeje jejich předmětů půjde především na podporu vzdělávání v Česku.

Ředitel Člověka v tísni, Šimon Pánek přispěl vlastním mottem „Sebevědomí a pokora“, které je natištěno na školní batohy. Další novinkou je nástěnná litografie od výrazného umělce Františka Skály, jehož výrobek umožní zlepšit přístup k pitné vodě v Etiopii, Angole a Afghánistánu.   

Deset let Skutečného dárku

Projekt Skutečný dárek funguje 10 let a za tu dobu přispělo více než 60 tisíc lidí částkou přes 100 milionů korun. Za tyto peníze mohl Člověk v tísni distribuovat farmářům v chudých zemích Afriky a Asie téměř 15 000 kusů drůbeže, 6 300 a ovcí koz a dlouhodobě podporovat 20 školicích středisek pro farmáře.

Podařilo se rovněž vybudovat či opravit 9 000 studní, vodních rezervoárů a poskytnout více než 200 latrín a rozdat 2 800 kanystrů na vodu. Za 10 let se také vysadilo přes 800 000 stromů a v České republice podpořit okolo 1 000 dětí knihami a doučováním zdarma.

U zrodu projektu stál Tomáš Vyhnálek, který k tomu říká: „Když jsme Skutečný dárek vymýšleli, věděli jsme, že musíme přijít s něčím novým a neotřelým. Chtěli jsme zaujmout, ale i pobavit. Vymysleli jsme e-shop, kde si můžete koupit darovací certifikát, díky kterému jménem svých blízkých pošlete do Afriky kozu nebo třeba školní tabuli.“ Dárci se za tu dobu také naučili zajímat o to co se s jejich dárkem děje, a jak pomáhá přímo v místech. „Podrobně dokumentujeme využití peněz a fotíme a natáčíme z distribucí videa, aby měli dárci co nejlepší informace,“ říká Vyhnálek.


O skutečném dárku

Skutečný dárek funguje na principu e-shopu, kde si lidé vyberou, jakou službu či hmotný dárek chtějí koupit. Získají pak certifikát, který mohou někomu poslat fyzicky nebo v elektronické podobě. Člověk v tísni následně v místech pomoci zakoupí tyto dárky a rozdá mezi místní podle potřeby. „Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za kterou zvířata nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb našich misí,“ popisuje praxi Tomáš Vyhnálek.

Zajímavé je, že třetina lidí si koupí jen elektronický certifikát a čtvrtina dárců nechce ani ten. Loni tak přispěli 4,2 miliony korun. „Využívají prostě e-shop jako možnost snadného darování na dobrou věc,“ vysvětluje Vyhnálek. Detailní vysvětlení a přehled dárků lze najít na: https://www.skutecnydarek.cz/

Autor: ČvT