Lidé z Karlovarska poslali do Afriky 377 koz, darují i vzděláním místním dětem

Publikováno: 11. 12. 2015 Doba čtení: 4 minuty
Lidé z Karlovarska poslali do Afriky 377 koz, darují i vzděláním místním dětem
©

Dárci v Karlovarském kraji nakoupili 377 koz či 40 záchodů, které letos i v minulých letech putovaly nejchudším lidem planety. Přes 18 dárců také loni  na charitativním eshopu Skutecnydarek.cz koupilo první knížky či doučování pro místní děti ze sociálně slabých rodin. Chtěli tak pobavit a potěšit pod stromečkem svoje blízké. Letos se dárky pro Česko poprvé distribuovaly místním dětem.

Dobrovolníci v Sokolově a okolních obcích tak mohli díky darům dojíždět doučovat děti přímo do jejich rodin. Ty jim totiž například kvůli vlastního nedostatečného vzdělání nemohou zajistit dostatečnou podporu. „Díky doučování v rodinách, které pomáhá zlepšit rodinné prostředí, si zhruba třetina dětí zlepšila průměrnou známku o jeden stupeň,“ říká Jan Němeček, ředitel karlovarské pobočky Člověka v tísni. „Důležitá je také spolupráce se školou a učitelem, s kterým koordinujeme, na co se zaměřit a kterou látku procvičovat,“ vysvětluje Němeček.

Letos se v Sokolově, v prostorách kanceláře Člověka v tísni, rozdávaly „první knížky“, které dětem pomáhají s rozvojem čtenářských dovedností a slouží i jako odměna. Pro některé byly opravdu první knihou, kterou si domů přinesly. „Děti je dostávaly během oslavy ukončení školního roku, kdy jsme s rodiči hodnotili, co se povedlo a co je třeba zlepšit,“ říká koordinátorka služeb Alena Otajovičová. “Největší problém máme s pravidelnou docházkou, protože ta je klíčová pro následnou úspěšnost u zápisů i v prvních třídách,” upřesňuje Otajovičová.

Dárci pomáhají v Sokolově a Chodově

Nově se mezi českými dárky Člověka v tísni přibyl certifikát „První krůčky do školy”, který pomůže dětem vyrovnat handicap s jejich vrstevníky ještě před zápisem do první třídy. Tyto dary pomohou v příštím roce zajistit fungování předškolních klubů v Sokolově a Chodově. „Pracujeme s dětmi už od tří let. Rodiče jim často nemůžou dát dostatečnou podporu, protože sami mají jen základní vzdělání nebo praktickou školu,“ říká Němeček. „Naším cílem je, aby zvládli to, co ostatní a později už fungovali samostatně,“ doplňuje Němeček.

Vzdělávacím aktivitám se člověk v tísni věnuje ve více než 60 obcích České republiky. Provozuje dvanáct předškolních klubů, do kterých pravidelně dochází 250 dětí.  Díky elektronickému eshopu bylo nakoupeno 384 knížek, které byly rozdány potřebným dětem jako odměna za celoroční práci a motivaci ke čtení a dalšímu učení. Dárek Měsíc doučování pomohl uhradit cestovné 330 dobrovolníkům, kteří dojíždějí doučovat děti přímo do rodin.

Nekupujte před Vánocemi voloviny

Z darů nakoupených hlavně před loňskými Vánocemi rozdala organizace během roku na misích například dva tisíce slepic a stovky bioplynáren. Její pracovníci proškolili devět tisíc farmářů a proočkovali 28 217 krav a 11 435 ovcí, z nichž část dostali chudí farmáři v dřívějších letech.

„Pro lidi, kterým pomáháme třeba na venkově v Etiopii, je skutečnost, že jim nějaký dárce z Česka koupí kozu, nejdřív těžko pochopitelná a musíme jim to vysvětlovat,“ popisuje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek svoje zkušenosti z distribucí. ”Skutečný dárek pomáhá tam, kde je to nejvíc třeba. V mnoha zemích je propojení s další pomocí zásadní pro to, aby se lidé mohli postavit na vlastní nohy po katastrofách, které mnohde zničí možnost jejich obživy a tedy budoucnost,“ dodává Pánek.

Důležité je učit, jak „dárky“ množit

Podle zakladatele eshopu Tomáše Vyhnálka bylo jeho záměrem zkonkretizovat pomoc, ale také pobavit a oslovit nové dárce. „Snažíme se u každého dárku vysvětlovat, jak pomoc v reálu funguje, a když to podmínky dovolí, natáčíme a přidáváme nová videa,“ říká Vyhnálek. Letos se tak na webu objevilo video z Kambodži, kde Člověk v tísni pomáhá zlepšit situaci v porodnictví nebo z Etiopie, kde podporuje vzdělávání učitelů.

Díky eshopu, který funguje od roku 2009, už Člověk tísni rozdal například 4822 koz, 1053 ovcí nebo přes 13 000 kusů drůbeže. Po celém světě vysázel téměř 615 000 sazenic a více než 2 000 zemědělcům poskytl nářadí a rozdal desítky tun osiva. Díky dárcům z Česka bylo potřebným nábytkem, učebnicemi a školními pomůckami vybaveno 179 škol a postaveno nebo opraveno 67 vodních zdrojů.

Letos se zaměřil na vzdělávání a osvětu, jak o „dárky“ pečovat a nejlépe je množit. Očkování a odčervení se tak dostalo 28 217 kravám a 11 435 ovcím. V  Arménii, Jižním Sudánu či Filipínách pak pracovníci Člověka v tísni proškolili 9 tisíc farmářů v moderních zemědělských technikách.

O Skutečném dárku

Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Skutečné kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

 

Autor: