Lidé z Liberecka poslali do Afriky 512 koz, darují i vzděláním místním dětem

Publikováno: 11. 12. 2015 Doba čtení: 4 minuty
Lidé z Liberecka poslali do Afriky 512 koz, darují i vzděláním místním dětem
©

Dárci v Libereckém kraji nakoupili 512 koz či 43 ovocných stromků, které letos i v minulých letech putovaly nejchudším lidem planety. Přes 82 dárců také loni  na charitativním eshopu Skutecnydarek.cz koupilo první knížky či doučování pro místní děti ze sociálně slabých rodin. Chtěli tak pobavit a potěšit pod stromečkem svoje blízké. Letos se dárky pro Česko poprvé distribuovaly místním dětem.

Dobrovolníci v Liberci tak mohli díky darům dojíždět doučovat děti přímo do jejich rodin. Ty jim totiž například kvůli vlastního nedostatečného vzdělání nemohou zajistit dostatečnou podporu. „Doučování v rodinách kromě zlepšení prospěchu u dětí má další efekt v tom, že rodiče doučovaných dětí přímo vidí jak doučování probíhá a mohou na něj navázat v přípravě na vyučování,“ říká Lukáš Průcha, ředitel liberecké pobočky Člověka v tísni. „Důležitá je i práce na osobnostním růstu dětí, v rámci pravidelného každotýdenního setkávání,“ vysvětluje Průcha.

Letos se v Sokolově, v prostorách kanceláře Člověka v tísni, rozdávaly „první knížky“, které dětem pomáhají s rozvojem čtenářských dovedností a slouží i jako odměna. Pro některé byly opravdu první knihou, kterou si domů přinesly. „Knihy jsem rozdali v rámci happeningu na konci školního roku. Bylo to završení celoroční práce. Děti si na setkání mohli užít her a pro rodiče byla připravená debata o tom co je tíží v oblasti vzdělávání,“ říká koordinátorka podpory vzdělávání Tereza Babcová. “Nejvíce bojujeme s pravidelnou docházkou dětí a také s občasným nedostatkem dobrovolníků,” upřesňuje Babcová.

Dárci pomáhají v LIberci a Ralsku

Nově se mezi českými dárky Člověka v tísni přibyl certifikát „První krůčky do školy”, který pomůže dětem vyrovnat handicap s jejich vrstevníky ještě před zápisem do první třídy. Tyto dary pomohou v příštím roce zajistit fungování předškolních klubů v Liberci a Ralsku - Ploužnici. „Pracujeme s dětmi od tří let, kteří by jinak nedocházeli do běžné mateřské školy. Jde nám i o odstranění určitých stereotypů, které rodiče vůči školskému systému mají. V červnu od nás většina dětí odcházela do běžných mateřských nebo základních škol, říká Průcha. „Chceme, aby děti, které k nám docházejí získali dostatečné dovednosti pro svoje další vzdělávání. k tomu nám pomáhají i adaptační dny v běžné MŠ,“ doplňuje Průcha.

Vzdělávacím aktivitám se člověk v tísni věnuje ve více než 60 obcích České republiky. Provozuje dvanáct předškolních klubů, do kterých pravidelně dochází 250 dětí.  Díky elektronickému eshopu bylo nakoupeno 384 knížek, které byly rozdány potřebným dětem jako odměna za celoroční práci a motivaci ke čtení a dalšímu učení. Dárek Měsíc doučování pomohl uhradit cestovné 330 dobrovolníkům, kteří dojíždějí doučovat děti přímo do rodin.

Nekupujte před Vánocemi voloviny

Z darů nakoupených hlavně před loňskými Vánocemi rozdala organizace během roku na misích například dva tisíce slepic a stovky bioplynáren. Její pracovníci proškolili devět tisíc farmářů a proočkovali 28 217 krav a 11 435 ovcí, z nichž část dostali chudí farmáři v dřívějších letech.

„Pro lidi, kterým pomáháme třeba na venkově v Etiopii, je skutečnost, že jim nějaký dárce z Česka koupí kozu, nejdřív těžko pochopitelná a musíme jim to vysvětlovat,“ popisuje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek svoje zkušenosti z distribucí. ”Skutečný dárek pomáhá tam, kde je to nejvíc třeba. V mnoha zemích je propojení s další pomocí zásadní pro to, aby se lidé mohli postavit na vlastní nohy po katastrofách, které mnohde zničí možnost jejich obživy a tedy budoucnost,“ dodává Pánek.

Důležité je učit, jak „dárky“ množit

Podle zakladatele eshopu Tomáše Vyhnálka bylo jeho záměrem zkonkretizovat pomoc, ale také pobavit a oslovit nové dárce. „Snažíme se u každého dárku vysvětlovat, jak pomoc v reálu funguje, a když to podmínky dovolí, natáčíme a přidáváme nová videa,“ říká Vyhnálek. Letos se tak na webu objevilo video z Kambodži, kde Člověk v tísni pomáhá zlepšit situaci v porodnictví nebo z Etiopie, kde podporuje vzdělávání učitelů.

Díky eshopu, který funguje od roku 2009, už Člověk tísni rozdal například 4822 koz, 1053 ovcí nebo přes 13 000 kusů drůbeže. Po celém světě vysázel téměř 615 000 sazenic a více než 2 000 zemědělcům poskytl nářadí a rozdal desítky tun osiva. Díky dárcům z Česka bylo potřebným nábytkem, učebnicemi a školními pomůckami vybaveno 179 škol a postaveno nebo opraveno 67 vodních zdrojů.

Letos se zaměřil na vzdělávání a osvětu, jak o „dárky“ pečovat a nejlépe je množit. Očkování a odčervení se tak dostalo 28 217 kravám a 11 435 ovcím. V  Arménii, Jižním Sudánu či Filipínách pak pracovníci Člověka v tísni proškolili 9 tisíc farmářů v moderních zemědělských technikách.

O Skutečném dárku

Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Skutečné kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

 

Autor: