Lidé z Olomoucka poslali do Afriky 512 koz, darují i vzdělání pro místní děti

Publikováno: 11. 12. 2015 Doba čtení: 4 minuty
Lidé z Olomoucka poslali do Afriky 512 koz, darují i vzdělání pro místní děti
© Foto:

Dárci na Olomoucku nakoupili 512 koz, 46 záchodů a 30 šicích strojů, které letos i v minulých letech putovaly nejchudším lidem planety. Přes 63 dárců také na charitativním eshopu Skutecnydarek.cz koupilo první knížky či doučování pro místní děti ze sociálně slabých rodin. Chtěli tak pobavit a potěšit pod stromečkem svoje blízké. Letos se dárky pro Česko poprvé distribuovaly místním dětem.

 

Dobrovolníci v Olomouci a na Prostějovsku mohli díky darům dojíždět doučovat děti přímo do jejich rodin. Ty jim totiž například z důvodu vlastního nedostatečného vzdělání nemohou zajistit dostatečnou podporu. Díky darům se podařilo služby pro rodiny s dětmi obohatit o novinku - podporu při vzdělávání, po které byla velká poptávka. V Prostějově bylo podpořeno celkem 20 dětí a 10 dětí z Olomouce. Doučovat přímo do rodin pak dojíždělo 17 dobrovolníků.  

Nově se díky podpoře z darů začalo doučovat skupinově i přímo na základní škole. Rodiče těchto dětí byli podpořeni v komunikaci se základními školami, speciálně pedagogickými centry, psychologicko-pedagogickými pracovišti a orgánem sociálně-právní ochrany dětí.  

Dárky pomáhají dětem v Přerově

Před letošními Vánocemi přibyl mezi českými dárky certifikát „První krůčky do školy”, který pomůže dětem vyrovnat handicap s jejich vrstevníky ještě před zápisem do první třídy. Tyto dary pomohou v příštím roce zajistit fungovánípředškolního klubu v Přerově. „Pracujeme s dětmi už od tří let. Rodiče jim často nemůžou dát dostatečnou podporu, protože sami mají jen základní vzdělání nebo praktickou školu,“ říká Marcela Nosálová. “V Přerově provozujeme předškolní klub, který navštěvuje obvykle 8 až 10 dětí. Díky němu odchází předškoláci lépe připraveni na zápis do první třídy,” vysvětluje Nosálová.

Vzdělávacím aktivitám se Člověk v tísni věnuje ve více než 60 obcích České republiky. Provozuje dvanáct předškolních klubů, do kterých pravidelně dochází 250 dětí.  Z eshopu bylo nakoupeno a distribuováno 384 knížek, které byly rozdány doučovaným dětem roku jako odměnu za celoroční práci a motivaci ke čtení a dalšímu učení a kofinancovány příspěvky na cesty 330 dobrovolníků, kteří dojíždějí doučovat děti přímo do rodin.

Nekupujte před vánocemi voloviny

Z darů nakoupených hlavně před loňskými Vánocemi rozdala organizace během roku na misích například dva tisíce slepic a stovky bioplynáren. Její pracovníci proškolili devět tisíc farmářů a proočkovali 28 217 krav a 11 435 ovcí, z nichž část dostali chudí farmáři v dřívějších letech.

„Pro lidi, kterým pomáháme třeba na venkově v Etiopii, je skutečnost, že jim nějaký dárce z Česka koupí kozu, nejdřív těžko pochopitelná a musíme jim to vysvětlovat,“ popisuje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek svoje zkušenosti z distribucí. „Skutečný dárek pomáhá tam, kde je to nejvíc třeba. V mnoha zemích je propojení s další pomocí zásadní pro to, aby se lidé mohli postavit na vlastní nohy po katastrofách, které mnohde zničí možnost jejich obživy a tedy budoucnost,“ dodává Pánek.

Důležité je učit, jak „dárky“ množit

Podle zakladatele eshopu Tomáše Vyhnálka bylo jeho záměrem zkonkretizovat pomoc, ale také pobavit a oslovit nové dárce. „Snažíme se u každého dárku vysvětlovat, jak pomoc v reálu funguje, a když to podmínky dovolí, natáčíme a přidáváme nová videa,“ vysvětluje Vyhnálek. Letos se tak na webu objevilo video z Kambodži, kde Člověk v tísni pomáhá zlepšit situaci v porodnictví nebo z Etiopie, kde podporuje vzdělávání učitelů.

Díky eshopu, který funguje od roku 2009, už Člověk v tísni rozdal například 4822 koz, 1053 ovcí nebo přes 13 000 kusů drůbeže. Po celém světě vysázel téměř 615 000 sazenic a více než 2 000 zemědělcům poskytl nářadí a rozdal desítky tun osiva. Díky dárcům z Česka bylo potřebným nábytkem, učebnicemi a školními pomůckami vybaveno 179 škol a postaveno nebo opraveno 67 vodních zdrojů.

Letos se zaměřil na vzdělávání a osvětu, jak o „dárky“ pečovat a nejlépe je množit. Očkování a odčervení se tak dostalo 28217 kravám a 11435 ovcím. V  Arménii, Jižním Sudánu či Filipínách pak pracovníci Člověka v tísni proškolili 9 tisíc farmářů v moderních zemědělských technikách.

O Skutečném dárku

Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Skutečné kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

 

Autor: