Lidskoprávní aktivista z Podněstří nečekaně propuštěn z vězení

Publikováno: 22. 5. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Lidskoprávní aktivista z Podněstří nečekaně propuštěn z vězení
© Foto: V. Plescanov

Známý aktivista Viktor Plescanov byl propuštěn z věznice v hlavním městě Podněstří Tiraspolu. Představitel samozvané proruské republiky Vadim Krasnoselski podepsal dekret, kterým aktivistu omilostnil, ačkoli předtím takový krok dlouho odmítal.

Plescanov byl první člověk odsouzený režimem v Tiraspolu za vyvěšení vlajky Ukrajiny a odsouzení ruské agrese na Ukrajinu. Uvězněn byl 10. června 2022 a podle rozsudku měl být propuštěn až v dubnu 2025. Oznámení o propuštění sdělil sám aktivista prostřednictvím telefonátu. Milost údajně obdržel bez jakýchkoliv podmínek a dohod

V telefonátu rovněž poděkoval všem, kteří podnikli kroky k jeho propuštění. Jmenoval misi OBSE v Moldavsku, velvyslanectví Spojených států, velvyslanectví Velké Británie v Moldavsku a dalším diplomatickým misím a nevládním organizacím.

„V dalším období se chci starat o své zdraví, trávit čas s rodinou a rozhodovat se, co budu dělat v budoucnu. Chci vás ujistit, že zadržení nezměnilo mé hodnoty, zásady ani přesvědčení,“ prohlásil Plescanov pro médium Zona de Securitate.

Dlouhodobě poukazujeme na porušování lidských práv ze strany režimu v Podněstří. Lidskoprávní aktivisty jako Viktor Plescanov pomáháme chránit například pomocí advokačních aktivit nebo medializací jejich případů.

Během Plescanova zadržování vyvíjely nevládní organizace, jmenovitě sdružení Promo-LEX a organizace Příspěvek k efektivní spravedlnosti, pod vedením právníka Stepana Popovschiho, četné snahy o jeho propuštění. Zatčení odsoudilo také několik akreditovaných diplomatických misí v Kišiněvě.

Rozsudek nebyl nikdy oficiálně doručen

Victor Plescanov se do hledáčku represivních struktur, přesněji tzv. Ministerstva státní bezpečnosti z Tiraspolu, dostal v březnu 2021. Dne 26. září 2022 byl potom odsouzen ke třem letům a dvěma měsícům vězení, rozsudek mu ovšem nebyl nikdy oficiálně doručen. Údajně byl obviněn z „podněcování k extremismu“. Pronásledování začalo poté, co veřejně vyjádřil svou podporu ukrajinskému lidu vyvěšením vlajky Ukrajiny z balkónu svého bytu v Tiraspolu.

Dlouhodobě poukazujeme na porušování lidských práv ze strany režimu v Podněstří. Lidskoprávní aktivisty jako Viktor Plescanov pomáháme chránit pomocí advokačních aktivit nebo medializací jejich případů.

Autor: Ondřej Lukáš, Media manager PIN

Související články