Magický hlas rebelky pro všechny ZŠ a SŠ

Publikováno: 15. 1. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Magický hlas rebelky pro všechny ZŠ a SŠ
©

U příležitosti výročí úmrtí Jana Palacha zpřístupňujeme pro školy v České republice dokumentární film Olgy Sommerové o Martě Kubišové. Učitelé budou moci svým žákům promítnout snímek, který získal hlavní diváckou cenu na festivalu v Karlových Varech a který byl nominován na Českého lva za nejlepší dokumentární film.

 

Je pro mě velikou ctí, že film jde do škol a že se dostane mezi mladé lidi, kteří se na mém životním příběhu můžou seznámit s tím, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmost. Budou se moci naučit, že je třeba si obou těchto věcí vážit a pečovat o ně, aby se už nikdy ta čtyřicetiletá nespravedlnost a svévole nemohla opakovat,“ říká zpěvačka Marta Kubišová. Film je společně s výukovými a informačními materiály pro učitele dostupný on-line na vzdělávacím portále jsns.cz.

V souvislosti s výročím Palachova úmrtí chceme každý rok prostřednictvím kvalitních dokumentárních filmů představovat žákům významné osobnosti, které se i za cenu značných osobních obětí postavily komunistickému režimu. Jednou z nich je i Marta Kubišová. Její statečnost a pevný morální postoje může být pro dnešní mladé lidi inspirací a připomínkou toho, že základní demokratické hodnoty je třeba chránit,“ říká ředitel projektu Příběhy bezpráví Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni.

Kromě Magického hlasu rebelky školám k tématu dále nabízíme oceňované trojdílné drama polské režisérky Agnieszky Holland Hořící keř. Film Deset bodů zase zachycuje průběh stávky, kterou vyhlásili středoškoláci v listopadu 1968 na protest proti posrpnovému vývoji po okupaci Československa a která alarmujícímu činu Jana Palacha předcházela. Dalším dokumentem je krátký snímek Ticho, který vznikl bezprostředně po Palachově smrti. Režisér Milan Peer doprovodil dokumentární záběry z pražských ulic a studentova pohřbu skladbou písničkáře Bohdana Mikoláška. Snímek České děti se věnuje stejnojmenné opoziční iniciativě mladých lidí v čele s Petrem Placákem, kteří se podíleli na organizaci protikomunistických demonstrací v Praze při příležitosti 20. výročí Palachovy smrti, označované později jako Palachův týden. Film obsahuje řadu archivních záběrů právě z lednových událostí roku 1989.

Všechny dokumenty mohou učitelé streamovat přímo na webových stránkách jsns.cz, nebo si je odtud stáhnout pro pozdější projekci ve třídě. K filmům jsou připravené hotové výukové balíčky, v nichž mají pedagogové k dispozici aktivity do hodin, základní otázky a odpovědi k tématu a další doprovodné materiály. V případě Magického hlasu rebelky se k některým otázkám studentů vyjádřila přímo Marta Kubišová.  

 

Kontakt:

Karel Strachota – ředitel programu Jeden svět na školách
226 200 429, 777 787  930, karel.strachota@jsns.cz

Bohumila Beranová – mediální koordinátorka programu Jeden svět na školách
226 200 427, 734 428 395, bohumila.beranova@jsns.cz

Autor: Bohumila Beranová