"Malý vyděšený kluk Lukašenko" odsoudil vůdce běloruské opozice Cichanouskiho na 18 let

Publikováno: 16. 12. 2021 Doba čtení: 2 minuty
© Foto: Vasily Fedosenko: REUTERS

Známý běloruský vůdce opozice Siarhei Cichanouski může strávit příštích 18 let ve vězení. Český ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek, který přirovnal Lukašenka k malému vyděšenému klukovi, ani Nadiia Ivanova z Člověka v tísni si však nemyslí, že je to známka diktátorovy síly, ale spíše slabosti.

V soudním procesu – který odsoudil prakticky celý demokratický svět – byl Siarhei uznán vinným z „organizace politických nepokojů“. V roce 2020 plánoval kandidovat v prezidentských volbách, ale byl před hlasováním zatčen. Poté se jeho manželka Svitlana Cichanovská postavila prezidentovi Lukašenkovi a má se za to, že v prezidentských volbách zvítězila. 

... [Běloruský] režim už je v takové situaci, (že) je neuznaný většinou zemí světa. A já si myslím, že status quo nemůže vydržet dlouho."

Situace je nejhorší za poslední roky

Současný režim reagoval na pokojné demonstrace, které vypukly bezprostředně po skončení voleb, brutální silou. Několik lidí bylo zavražděno, stovky brutálně mučeny a uvězněny.  Spolu s Cichanouskim bylo souzeno a odsouzeno k trestům odnětí svobody v rozmezí 14 až 16 let dalších pět představitelů opozice. Mezi nimi byl i veteránský politik Mikola Statkevič, jehož rozsudek zní 14 let.

Současnou situaci v Bělorusku hodnotí mnoho expertů -- mezi nimi i zástupknyě ředitelky Centra pro lidská práva a demokracii Člověla v tísni Nadiia Ivanova -- jako nejhorší za poslední roky. Přesto si nemyslí, že diktátor Lukašenko má vyhráno, právě naopak. 

Dne 15. prosince vystoupila na České televizi v pořadu Události komentáře. kde mimo jiné řekla: " ... Režim už je v takové situaci, (že) je neuznaný většinou zemí světa. A já si myslím, že status quo nemůže vydržet dlouho."

Podívejte se na první dvě minuty reportáže + rozhovoru v ČT:

Celý záznam vystupení si můžete přehrát na webu České televize.

Autor: PIN

Související články