Matrace a potraviny. Člověk v tísni pomáhá Syřanům překonat zimu

Publikováno: 19. 1. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Matrace a potraviny. Člověk v tísni pomáhá Syřanům překonat zimu
©

Zima je pro syrské uprchlíky obzvláště těžkým obdobím. Trpí nejen ti, kteří kvůli bojům utekli do zahraničí, ale také ti, jež opustili své domovy a stali se běženci ve vlastní zemi. Kromě mrazivého počasí a teplotám padajícím pod nulu se musejí vypořádat s provizorními životními podmínkami, často bez elektřiny a pravidelných dodávek pitné vody. Rodiny také zápolí s nedostatkem oblečení, potravin i paliva do kamen. Zajištění základních potřeb se tak pro mnoho Syřanů stává každodenním bojem. Místním v něm pomáhá řada organizací, mezi nimiž je i Člověk v tísni.

Ten společně s partnerskou organizací Welthungerhilfe zajišťuje za finanční podpory ECHO (Úřad Evropské komise pro humanitární pomoc) dodávky potravin, matrací, pokrývek a dalších nezbytností pro desetitisíce syrských rodin.

Tři miliony Syřanů uprchlo v důsledku konfliktu ze země a žije nyní v okolních státech, avšak více než 7,6 milionů lidí, což odpovídá jedné třetině všech zbývajících obyvatel, se stalo uprchlíky ve své vlasti. Přetrvávající násilí je totiž přinutilo opustit domovy a hledat útočiště u příbuzných, přátel, v improvizovaných ubytovnách, uprchlických táborech či rozbořených domech. Podle odhadů OSN potřebuje okamžitou humanitární asistenci dvanáct milionů Syřanů.

Potravinové balíčky, které obsahují fazole, rýži, cukr, olej, mouku a masové konzervy, distribuuje Člověk v tísni mezi rodiny v severosyrské provincii Idlib. Dalším Syřanům zajišťujeme denní příděly chleba.

Některé rodiny vnitřních uprchlíků musely měnit místo úkrytu i několikrát za sebou. I přes příkoří, která musejí překonávat, nechtějí podle svých slov ze země odejít.

Pro mnoho rodin se jejich přechodným bydlištěm staly stany či nedostavěné budovy, v nichž jsou minimálně chráněny před mrazivými zimními teplotami.

Rodinám se bez pomoci humanitárních organizací jen těžce daří pokrýt základní potřeby, protože mnohé z nich přišly o zdroje obživy i o možnost výdělku. Na dodávce potravinových balíčků od Člověka v tísni a Welthungerhilfe jsou tak mnozí lidé závislí.

Kromě potravin dostávají Syřané také tzv. winterizační balíčky, díky nimž mohou lépe přečkat zimu. Jsou v nich mimo jiné matrace a přikrývky.

Dále balíčky obsahují termosky, šátky, čepice, rukavice i ponožky pro děti. Právě nejmenší jsou v zimních měsících kvůli nízké teplotě obzvláště zranitelní.

Díky financování z ECHO mohou Člověk v tísni a německá organizace Welthungerhilfe ve spolupráci s místním partnerem Big Heart zajistit základní potřeby tisícům rodin. Celkově pomoc, jež trvá průměrně tři měsíce, dostává 31 tisíc lidí.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Autor: ECHO (Úřad Evropské komise pro humanitární pomoc)