Měsíc poté: Jak pomáháme po zemětřesení v Turecku a Sýrii

Publikováno: 6. 3. 2023 Doba čtení: 4 minuty
Delivery of hygiene kits and blankets to the village of Icerisu in Nurdagi, Gaziantep, Turkiye. Funded internally by SOS Emergency Appeal.
© Foto: Kieran Seager

Od mohutného zemětřesení, které na začátku února zasáhlo Turecko a Sýrii a vyžádalo si přes 50 000 obětí a více než 120 000 raněných, uplynul už měsíc. Ve spolupráci s humanitárními klastry a dalšími nevládními organizacemi neúnavně pracujeme na tom, abychom lidem postiženým zemětřesením distribuovali nezbytnou pomoc.

Bezprostředně po zemětřesení jsme vyhlásili sbírku SOS zemětřesení Sýrie a Turecko, abychom mohli financovat akutní a urgentní pomoc v postižených oblastech. Díky štědrosti našich dárců se podařilo vybrat 95 milionů Kč (3,9 milionů eur). Prvních několik dní byla naše pomoc financována výhradně z peněz získaných prostřednictvím této sbírky - díky tomu jsme mohli rychle a pružně reagovat, což se vzhledem k rozsahu katastrofy ukázalo jako životně důležité. 

Přispějte do sbírky SOS zemětřesení Sýrie a Turecko!

Přehled naší pomoci

V severozápadní Sýrii jsme v okolí Idlíbu a severně od Aleppa poskytli hned druhý den po zemětřesení záchranářům 50 000 litrů benzinu, aby mohli k odklízení trosek během záchranných operací použít těžkou techniku.

Už třetí den jsme nakoupili 1 500 hotových jídel, 350 cisteren na vodu a 1 200 souprav vybavení do domácnosti a oblečení, které jsme pak distribuovali v táborech na severozápadě Sýrie. Tyto soupravy obsahovaly přikrývky, matrace, koberce a zimní oblečení pro děti, které byly vyrobeny v rámci našeho programu "Cash for work". Momentálně je přístup do severozápadní Sýrie značně omezený, a tak byly všechny věci a potraviny zakoupeny na místě, díky čemuž jsme je mohli potřebným dodat včas.

Podpořili jsme také dvě velké nemocnice v syrských městech Salqin a Aqrabat, které přijaly velké množství zraněných a dalších obyvatel, kteří hledají své přátele nebo příbuzné. Nemocnicím velmi chyběly dostatečné zásoby potravin, a tak jsme v nich poskytovali dvě jídla denně, celkem pro 750 rodin, po dobu 5 dnů.

Od pátého dne jsme začali rozdělovat hotovost v hodnotě 150 USD pro tisíce lidí, které v Idlíbu zasáhlo zemětřesení, a poskytli jsme stovky teplých jídel ve městech Azaz a Jendires. 

„Lidé potřebují pracovní příležitosti a pomoc všeho druhu, hlavně potraviny, protože lidé jsou zde opravdu chudí a nemají práci. Mnoho lidí je zcela závislých na pomoci," říká Ibrahim, který od Člověka v tísni dostal jídlo a vlněné oblečení.

Druhý týden pomoci

Druhý týden jsme z prostředků institucionálních dárců obnovili své pravidelné programy humanitární pomoci v severozápadní Sýrii, kde působíme od roku 2012. Součástí této pomoci v Sýrii před zemětřesením byla i distribuce elektronických potravinových poukázek a peněz, které byly po katastrofě ještě potřebnější. Mnoho domácností se ocitlo v situaci, kdy ubytovávalo jiné osoby, které přišly o střechu nad hlavou, a proto naši pracovníci koordinovali s místními úřady okamžité obnovení těchto aktivit, aby lidem postižených zemětřesením mohli pomoci.

V rámci vzdělávání jsme v severozápadní Sýrii poskytli dětem, které zasáhlo zemětřesení, psychosociální podporu a distribuovali jsme balíčky s pastelkami, tužkami a bloky. Proběhlo také školení pro děti o tom, jak se evakuovat během zemětřesení, a setkání rodičů a pečujících o tom, jak dětem při této mimořádné události pomoci. 

V Turecku jsme poskytli finanční pomoc turecké nevládní organizaci Kırkayak na distribuci přikrývek, oblečení, plen, ale také dalším organizacím v Gaziantepu, zejména již tak chudé romské komunitě. Věnovali jsme také 900 000 Kč tureckému Červenému půlměsíci na podporu těch, kteří přišli o své domovy.

Darovali jsme také stovky hygienických balíčků, ponožek, teplometů, solárních lamp a bojlerů na vodu turecké nevládní organizaci İnsana Değer Derneği (IDD), které byly následně předány městům Adiyaman a Kahramanmaras a dále distribuovány lidem zasaženým zemětřesením. 

V provincii Gaziantep přímo distribuujeme přikrývky, hygienické potřeby a další pomůcky rodinám, které musely opustit své zbořené domovy a přesunout se do stanů poskytnutých tureckou Agenturou pro řešení katastrof.

„Lidé, které zasáhlo zemětřesení, potřebují přístřeší a základní věci, jako jsou potraviny, léky a přikrývky. Potřebují také peníze, která jim pomůžou překonat toto těžké období," říká Khadija z Idlíbu, která obdržela pomoc od Člověka v tísni.

Naše pomoc pokračuje

V nadcházejících týdnech zahájíme v severozápadní Sýrii díky prostředkům Evropské unie projekt "Cash for shelter", jehož cílem je poskytnout lidem peníze na opravu jejich domovů a který pokryje zhruba 3000 lidí. Finanční pomoc zároveň pomůže rodinám nakoupit potraviny, hygienické potřeby a další věci, které potřebují poté, co při zemětřesení přišly o své domovy a věci.

V nejbližší době spustíme také projekt „Cash for work“ - odstraňování trosek v místech na severozápadě Sýrie, který poskytne krátkodobé zaměstnání odklízením trosek v okresech, kde jsou místní úřady přetížené a nemají kapacity na to, aby trosky odklízely samy.

V Turecku budeme díky financování od Úřadu pro humanitární pomoc USAID (BHA) a Stichting Vluchteling (Nizozemská nadace pro uprchlíky) pokračovat v podpoře IDD a Kırkayak a rozšíří svou pomoc v Gaziantepu, včetně instalace mobilních záchodů pro místní a také sezení psychosociální podpory. 

Autor: Kieran James Seager, ČVT

Související články