Mezinárodní den Romů 2018: slunce, hudba, dobré jídlo a propojování světů

Publikováno: 19. 4. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Mezinárodní den Romů 2018: slunce, hudba, dobré jídlo a propojování světů
© Nela Doležálková

Mezinárodní den Romů si Romové po celém světě každoročně připomínají 8. dubna, souvisí s připomínkou jejich společného původu, jazyka, kultury, společné spolupráce a především jejich romství („romipen“).

I po České republice se letos konaly mnohé oslavy tohoto svátku, největší proběhly v Praze a v Brně, ale máme radost, že i blízko Kladna se jedna taková skvělá oslava uskutečnila. V obci Zákolany, která se nachází pod památnou rotundou Budeč, uspořádala paní starostka Lucie Wittlichová, společně s dalšími nadšenci, oslavu mezinárodního dne Romů „Romano Džives“. Nápad představit svou kulturu místním občanům přišel ale podle organizátorů od místních Romů. 

Akce proběhla v areálu piánky Dalibor, která je v současné době multikulturním prostorem, kam chodí za filmy, divadlem i hudbou nejen místní.

Celým prostorem se nesla radostná jarní nálada, venku na zahradě piánky skotačily děti a dospělí se tu vystavovali jarním paprskům, vevnitř se muzicírovalo, tančilo, probíhaly tu semináře a workshopy. Kdo chtěl, mohl se zúčastnit zábavného minikurzu romského jazyka, kurzu flamenca nebo se dozvědět více o romské kultuře.

Na akci jsme vyrazili i my za organizaci Člověka v tísni, protože kluci z našeho nízkoprahového klubu sebrali všechnu svoji odvahu a nadšení a rozhodli se nacvičit pro tuhle příležitost tři písničky. Scházeli se proto v prostoru klubu a poctivě zkoušeli už dva měsíce dopředu. I přes jejich obavy a malinkatou trému, která byla přirozenou součástí jejich prvního vystoupení na veřejnosti, jsme na akci odjeli a koncert se povedl! Zahráli a vystoupení je nabilo velkou energií. Chtějí zkoušet dál a zlepšovat se!

Na akci kromě našich kluků vystoupili i děti z MŠ a ZŠ Pod Budčí, společně s Ríšou Karalou, učiteli a přáteli školy, nacvičili několik romských písniček. Na podiu se objevil i rapper HS a večer zakončil nabitý program skvělý Mario Bihari se svou kapelou BACHTALE APSA. To už jsme v piánce bohužel nebyli, ale věříme, že závěr večera byl protančený a prohýřený.

Jsme moc rádi, že jsme mohli být součástí oslavy, která propojila romství s neromstvím a zároveň umožnila Romům prezentovat svoji ojedinělou kulturu.

Víc takových akcí, které světy nerozdělují, ale propojují!

Autor: Lucie Donovalová, Kontaktní pracovnice NZDM

Související články