Mezinárodní den Romů v Kladně

Publikováno: 12. 4. 2019 Doba čtení: 1 minuta
Mezinárodní den Romů v Kladně
© Mária Siváková

Tak jako po celém světě, tak i u nás v Kladně, se 8. dubna slavil Mezinárodní den Romů. Den, ve kterém si děti a dospělí připomněli, že na svůj původ mohou být opravdu hrdí.

Romská vlajka na vratech, které byly celý den otevřené, vítala každého, kdo se chtěl k oslavě připojit. Nikdo nezůstal sám v koutě.

Děti si na tento den vyhledaly informace o romských osobnostech z celého světa a jejich fotografie s popisem přínosu pro společnost rozvěsily společně s balónky na dvorek našeho Domečku, kde se slavilo. Jako občerstvení byly halušky se zelím, hrály se hry, zpívalo se a tančilo.

Některé děti netušily, že Romové mají svou vlajku a hymnu, neslyšely, ani nečetly o slavných a výjimečných romských osobnostech. Když se pak seznámily se svou „vlastní“ historií, na tváři se jim objevil nepopsatelný úsměv - cítily hrdost.

Právě pro tyto momenty je velmi důležité tento slavnostní den udržovat a stále dětem připomínat, že být Romem neznamená žít na okraji společnosti, že stejně jako všichni ostatní, tak i Rom může v životě dokázat neskutečné věci. Být hrdý na svůj původ, věřit si, zdolávat překážky, mít nějaké cíle a jít si za svým snem - to vše nám Mezinárodní den Romů připomněl.

Autor: Mária Siváková

Související články