Za poslední roky nepamatuji podobnou šanci pro dlužníky, jako milostivé léto, řekl Hůle pro 168 hodin

Publikováno: 20. 9. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Za poslední roky nepamatuji podobnou šanci pro dlužníky, jako milostivé léto, řekl Hůle pro 168 hodin
© Foto: čt

Návrh na tzv. milostivé léto byl schválen letos v červenci. Tato jedinečná příležitost, která umožní desítkám tisíc lidí vymanit se z dluhové pasti, bude probíhat po dobu tří měsíců, a to od 28.10. do 28.1. K jakým dluhům se milostivé léto bude vztahovat a co přesně pro dlužníky tato akce znamená? Tématu se věnovali reportéři pořadu 168 hodin.

Díky schválení takzvaného milostivého léta budou lidem, kteří spadli kvůli dluhům u státních institucí do exekuce, odpuštěny veškeré úroky, poplatky advokátům či penále. Na dlužníkovi tak bude pouze zaplatit jistinu a 900 korun exekutorovi za uzavření exekuce. Milostivé léto tak představuje šanci pro lidi vymanit se ze svých dluhů a začít znovu normální život:

„Milostivé léto je unikátní příležitost. Za poslední roky si nepamatuji podobnou příležitost pro lidi, kteří se rozhodnou a chtějí vyřešit svůj dluh,“ uvedl pro 168 hodin dluhový expert Daniel Hůle.

Úrok za dlužné nájemné dlouho dosahoval až 90 % ročně

A proč představuje milostivé léto pro dlužníky takovou šanci? V mnoha případech dochází k tomu, že původní pohledávka se během několika let zcela neúměrně zvýší. Z 1500 korun za neuhrazenou pokutu u dopravního podniku se tak pokuta může snadno vyšplhat až na 60 tisíc korun, tedy čtyřicetkrát tolik.

„V řadě případů je příslušenství nemravně vysoké díky špatným zákonům, které zde byly. Například mnoho let byl úrok z prodlení za dlužné nájemné 90 % ročně. Když si představíme, že by si někdo bral úvěr v bance, a banka by chtěla 90 % ročně, tak by měl pocit, že se úplně zbláznila,“ uvedl v pořadu Hůle a dodal:

„Exekutoři dostanou 900 korun, respektive 750 korun plus DPH na náklady spojené s ukončením a dosavadním řízením. Musíme si uvědomit, že v řadě případů ty exekuce stály, tam se nic moc nedělo. V některých případech se nevymáhaly třeba roky. A tam reálné náklady zas tak velké nebyly. Ale exekutoři to nenesou s chutí, nesouhlasí se změnou, ale tak rozhodli politici,“ vysvětlil dluhový expert. Milostivé léto tak představuje šanci pro desítky tisíc lidí a odhaduje se, že díky ní budou škrtnuty až miliardy korun. 


Pomozte lidem splatit dluhy skrze sbírku SOS Milostivé léto

Celý díl pořadu 168 hodin naleznete pod tímto odkazem.

Autor: ČvT

Související články