Milostivé léto se asi zopakuje v září, uvedl ministr spravedlnosti

Publikováno: 27. 1. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Milostivé léto se asi zopakuje v září, uvedl ministr spravedlnosti
© Petr Topič

Premiéra Milostivého léta končí po třech měsících už 28. ledna, repríza by mohla odstartovat na začátku letošního září. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a šéf poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný na tiskové konferenci oznámili, že vláda nyní jedná o parametrech druhého kola oddlužovací akce. 

„Milostivé léto byl mimořádný institut pro ty, kteří mají exekuce vůči státu. Měli možnost se jich zbavit a mít čistý stůl… Představa je taková, že by se Milostivé léto ještě jednou na tři měsíce zopakovalo v září, říjnu a listopadu,“ řekl Marek Výborný. Budoucí novela exekučního řádu by měla být i ve spolupráci s opozicí schválena ve zrychleném projednávání. Výborný věří, že se to podaří.

Lidé v exekuci tak mohou dostat další možnost zbavit se svých dluhů pouhým splacením jistiny a zaplacením poplatku exekutorovi. Ten nyní činil 908 korun, ve druhém kole ale o něco vzroste, aby exekutorům lépe pokryl náklady s vyřizováním. Nejvýš by však mohl činit dvojnásobek nynější částky.

„Zhodnotili jsme poměr, který lidé vynaložili na dlužnou jistinu a odepsané dluhy jako úroky, sankce či náklady za advokáty. Ten rozdíl byl opravdu velký, a to je pro mě ujištěním, že šlo v rámci Milostivého léta o dobré rozhodnutí. Povedlo se vrátit to, co lidé původně dlužili, a ukázalo se, že odpuštěná částka byl až sedminásobek původního dluhu, ten je táhnul k zemi a vytvářel dluhové pasti. Lidé nemají problém zaplatit dluh, ale nemohou splatit to, co se na nich postupně navrství,“ uvedl pro Blesk Zprávy analytik Člověka v tísni David Borges.

„Představa je taková, že by se Milostivé léto ještě jednou na tři měsíce zopakovalo v září, říjnu a listopadu,“ řekl Marek Výborný. 

Milostivé léto však nepomáhá jen dlužníkům, ale také věřitelům. Ti totiž mohou vymoci pohledávky, které by jinak nikdy nezískali. Ačkoliv se akce týkala jen veřejných institucí a státních či polostátních firem, nakonec se dobrovolně připojily i některé banky či úvěrové společnosti. Právě to je podle Výborného důvod, proč by mělo přijít Milostivé léto 2. Další po něm však už v plánu není, aby nebyla podlomena platební morálka vůči státním institucím.

„Velmi mile mě překvapil postoj některých měst či krajů. Informace o Milostivém létu v Praze hlásili v metru, v menších obcích informují obecním rozhlasem nebo roznášejí letáky. Uvědomují si tu výhodu, že kromě pomoci svým obyvatelům, získají také zaplacený původní dluh. Lidem se bude žít lépe, a to pak prospívá všem,“ sdělil dluhový expert Člověka v tísni Daniel Hůle s tím, že obdobně by se mohly v dalším kole zapojit i další obce.

Nemilostivé potíže

Mimořádná akce se však setkala i s řadou komplikací, které podle Výborného způsobily to, že řada dlužníků akci nestihla. „Ne všichni exekutoři byli součinní, někdy za to mohly nedostatečné kapacity pro takové množství žádostí. Každopádně dodnes jsou lidé, kteří nedostali odpověď na žádost o vyčíslení dlužné jistiny, nebo ji dostali a zaplatili, ale budou muset ještě pár týdnů čekat na definitivní potvrzení vyřešené exekuce. Právě tyto situace se snad napraví právě opakováním Milostivého léta,“ dodal David Borges.

Ministerstvo spravedlnosti v únoru a březnu vyhodnotí výsledky nynějšího Milostivého léta, a pak připraví novelu exekučního řádu. S vyhodnocováním by však mohly přijít další potíže. „Velkým problémem je neexistence dobré datové základny, všechno se to bude točit kolem toho, kolik lidí akci využilo. Já se obávám, že se to nikdy nedozvíme, protože data, která jdou do exekučního registru, se tam dostanou se zpožděním a možná nebude možné oddělit exekuce Milostivého léta od těch standardních,“ vysvětlil analytik. 

Autor: Eliška Ratiborská

Související články