Máte dluhy u veřejnoprávních institucí? Milostivé léto dává ojedinělou příležitost se jich zbavit

Publikováno: 1. 11. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Máte dluhy u veřejnoprávních institucí? Milostivé léto dává ojedinělou příležitost se jich zbavit
© Pixabay

Milostivé léto je zákonný předpis, který na začátku prázdnin schválila Poslanecká sněmovna, a který lidem umožní definitivně zbavit se dluhů, které mají u veřejnoprávních institucí. 

Lidé s dluhy u veřejnoprávních institucí budou moci od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022 využít jednorázovou možnost zaplatit svůj dluh výrazně levněji. Pokud dlužník v uvedeném termínu uhradí jistinu, tedy základní finanční částku, na jejímž základě závazek vznikl, a k tomu pevnou částku 908 korun jako náklady, tak mu budou zbylé úroky a takzvané příslušenství odpuštěno. Dojde k zastavení exekuce a dlužník bude od zbytku dluhu osvobozen. Podmínkou je, aby dluh vymáhal soudní exekutor.

Milostivé léto se vztahuje na dluh vůči státu, či institucím, ve kterých má stát majetkový podíl a dluh přešel do exekuce. Jedná se tak vedle dluhu na zdravotním a sociálním pojištění rovněž závazky u institucí jako je např. ČEZ, Český rozhlas, Česká televize, dopravní podniky, školy, nemocnice apod. Kromě těchto institucí se zatím do akce zapojily dvě soukromé společnosti Home Credit a Air Bank, u kterých je také možné dluhy podobným způsobem odepsat. Milostivé léto může pomoci celkově tisícům, možná desetitisícům lidí, kteří z původně malého dluhu dnes dluží statisíce kvůli enormnímu příslušenství (úroky, aj.).

Rádce zjistí, jestli se vás Milostivé léto týká či nikoliv

Pro zjištění oprávněnosti splacení dluhu v rámci Milostivého léta a pro pomoc s vyřízením dokumentů spustil Člověk v tísni webové stránky www.milostiveleto.cz. Krom základních informací na nich návštěvníci mohou využít i službu tzv. Exekučního poradce. Do něj je třeba vyplnit subjekt, u které dluh vznikl, a exekutorský úřad, který dluh vymáhá. Poté se lidé dozví, jestli jejich dluh do Milostivého léta spadá, či nikoliv. Pokud ano, vygeneruje Exekuční poradce dopis exekutorovi. V něm ho buď informuje o zaplacení původního dluhu plus požadovaného poplatku 908 Kč a žádá ho o zastavení exekuce, nebo požaduje po exekutorském úřadě informaci o výši původního dluhu, pokud ho nezná. Vzory obou dopisů jsou na webu také volně ke stažení.

Kromě informací pro samotné dlužníky nabízí web i stručné informace pro věřitele a zaměstnavatele. V sekci Pro dárce je popsána možnost, jak podat zadluženým lidem pomocnou ruku. „Reagovali jsme na stále častější otázky soukromých dárců, kteří by chtěli dlužníky v dluhovém restartu podpořit. Stačí zde vyplnit jednoduchý formulář a my případné dárce seznámíme s konkrétním příběhem člověka, který si dle našeho názoru zaslouží podanou ruku. Na případném dárci pak bude záležet, zda a jakou částkou chce pomoci,“ vysvětlil Daniel Hůle. Pomoci lidem z dluhů můžete zde.

Více informací se dozvíte na www.milostiveleto.cz případně volejte naši dluhovou helplinku 770 600 800.

Poznámka: Z důvodů velkého zájmu o naší Helplinku, kdy každou minutu volá nový zájemce, žádáme všechny volající o trpělivost. Zároveň doporučujeme využít další komunkační kanály ať již zaslání mailu na jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz, nebo využití videohelplinky, kde je zatím mnoho volných termínů.


Autor: Martin Kovalčík

Související články