Mimořádná cena poroty pro Oleha Sencova

Publikováno: 18. 1. 2016 Doba čtení: 4 minuty
Mimořádná cena poroty pro Oleha Sencova
© Foto: Olena Ivantsiv

V sobotu 16. ledna byly v Berouně předány audiovizuální ceny Českého filmového a televizního svazu FITES, z.s. Trilobit Beroun 2016. Mimořádnou cenu porota tentokrát udělila ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi. 

Jak porota uvádí ve svém vyjádření, cenu Sencovovi udělila coby režisérovi „nespravedlivě odsouzenému na dvacet let za údajnou teroristickou činnost, ve skutečnosti za kritiku ruské okupace Krymu, již demokratický svět odmítl akceptovat. Jak sám řekl při své obhajobě: ‚Soud okupantů z definice nemůže být spravedlivý.‘“

Cenu jménem Oleha Sencova, odsouzeného v Rusku k 20 letům odnětí svobody, převzal Martin Balcar, představitel Amnesty International v České republice, který jí předá rodině režiséra. FITES zároveň poslal Olehu do vězení tento otevřený dopis:

Vážený pane režisére Sencove,

přijměte, prosím, solidární pozdravy českých filmařů a televizních tvůrců.

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., již dříve opakovaně intervenoval za Vaše propuštění z ruského zajetí. Nespravedlivé uvěznění statečného kolegy ukrajinského filmaře ruskou okupační mocí na Krymu nás velmi pobuřuje. Posíláme Vám tento otevřený dopis do vězení a na vědomí i vládě České republiky, která nám dopisem náměstka ministra zahraničí Jakuba Kulhánka v březnu 2015 slíbila, že osud režiséra Oleha Sencova bude sledovat a společně s vládami zemí Evropské unie usilovat o Vaše propuštění na svobodu. K  naší nelibosti se ono úsilí Evropské unie i přes protesty mezinárodní filmařské obce stále míjí účinkem, proto jsme tady a připomínáme, že náš profesní kolega režisér Oleh Sencov prožil nespravedlivě další Vánoce a nový rok v ruském vězení!

Přejeme Vám, milý pane režisére, mnoho sil, zdraví a štěstí v roce 2016. Těšíme se na setkání s Vámi na svobodě.

Martin Vadas, předseda FITES

 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

 

Autor: Martin Vadas, předseda FITES

Související články