Mladí lidé se výrazně občansky angažují

Publikováno: 27. 5. 2015 Doba čtení: 2 minuty
 Mladí lidé se výrazně občansky angažují
© Foto:

V pražském kině Lucerna proběhne 1. června od 19:00 slavnostní vyhlášení laureátů ceny Gratias Tibi pro mladé lidi do 30 let, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Porota letos vybírala z 233 nominovaných projektů z celé České republiky. Laureáti získají studijní cestu do Norska a Štrasburku od Norského velvyslanectví v Praze a Poslaneckého klubu ELS a finanční odměnu na další rozvoj projektu. Ceny vítězům předají významné osobnosti společenského a kulturního života.

Poměrně často zaznívá, že mladí lidé nedělají nic pořádného, jsou sobečtí individualisté, kteří se chtějí především bavit. Všech 233 nominovaných projektů je důkazem toho, že ti, kdo takto nejmladší generaci paušálně nálepkují, se mýlí. Navíc tato výčitka zpravidla přichází od lidí z generace jejich rodičů a prarodičů, kteří v drtivé většině pasivně přihlíželi tomu, jak byla v normalizačním Československu občanská společnost decimována. Cenou Gratias Tibi chceme přispívat k tomu, aby se tento stereotypizující negativní obraz o mladých lidech měnil,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

Odborná porota vybrala do užšího finálového výběru vždy 5 projektů v každé ze tří věkových kategorií: ve věku žáků základní školy, ve věku středoškoláků a do 30 let. Cenu Gratias Tibi za rok 2015 získá vždy jeden projekt z každé věkové kategorie. Nominované projekty se věnují různým tématům: např. budování a podpoře lokální komunity, menšinám, životnímu prostředí, pomoci seniorům a hendikepovaným, prevenci šikany nebo moderním dějinám. „Společným jmenovatelem všech nominovaných projektů je to, že mladí lidé, kteří za nimi stojí, si uvědomují, že mohou ovlivňovat svět, ve kterém žijí; měnit ho k lepšímu a zodpovědně přistupovat k výzvám, které současnost přináší,“dodává Karel Strachota.

Ceny na slavnostním vyhlášení laureátům předají: Helena Třeštíková, Jiří Bartoška, Aneta Langerová, David Koller, Marie Chalupová a Miloslav Moravec. Předávání se zúčastní také velvyslankyně Norského království v České republice Siri Ellen Sletner. Večerem bude provázet moderátorka Ester Janečková a během programu vystoupí tanečníci z Duncan Centre pod vedením režiséra a scénografa Tomáše Pilaře.

Cenu Gratias Tibi vyhlašuje společnost Člověk v tísni, vzdělávací program Jeden svět na školách. Partnery ceny jsou: Fond Otakara Motejla, EDUin, Nadace Via, Česká rada dětí a mládeže, Centrum současného umění DOX, Velvyslanectví Norského království v Praze a Poslanecký klub ELS. Pro všechny letošní nominované jsme společně s partnery připravili během května a června workshopy zaměřené na fundraising, rozvoj komunikačních dovedností, na využívání on-line nástrojů a sociálních sítí při podpoře projektů v občanském sektoru. 

Na www.gratiastibi.cz se můžete seznámit se všemi 233 nominovanými projekty i s užším finálovým výběrem, který zároveň posíláme v příloze.

 

Kontakt:

Karel Strachota – ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách
777 787 930, karel.strachota@jsns.cz

 

Bohumila Beranová – mediální a PR koordinátorka vzdělávacího programu Jeden svět na školách
734 428 395, bohumila.beranova@jsns.cz

 

Autor: Bohumila Beranová