Na Filipíny vyráží tříčlenný tým, přispět lze i prostřednictvím DMS

Publikováno: 11. 11. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Na Filipíny vyráží tříčlenný tým, přispět lze i prostřednictvím DMS
© Foto:

Praha (11. listopadu 2013) - Tři dny poté, co se nad šesti filipínskými ostrovy přehnal tajfun Hayian, se začíná ukazovat skutečný rozsah katastrofy. Cyklón přímo zasáhl devět milionů lidí a statisíce lidí trpí nedostatkem pitné vody a jídla. Podle prvních odhadů filipínských úřadů bylo zcela zničeno nejméně 23 tisíc domů a bez střechy nad hlavou je 618 000 lidí. Podle filipínského Červeného kříže zemřelo nejméně 1200 lidí a další tisíce těl jsou uvězněny pod hromadami trosek. Na Filipíny vyráží tříčlenný tým Člověka v tísni. „Tým se musí co nejrychleji dostat do zasažených oblastí, účastnit se koordinace humanitárních organizací a během několik dnů začít pomáhat,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

„Očekáváme, že největší potřeby budou s dodávkami vody, potravin nebo hygienických balíčků. Posléze bude nutné vybudovat přechodná obydlí nebo v táborech vytvořit bezpečná centra pro děti. Postižení lidé také budou mít možnost přivydělat si prostřednictvím veřejných prací jako je třeba odklízení trosek,“ říká Šimon Pánek s tím, že obnova bude trvat nejméně dva roky.

„Práci budeme přímo na místě koordinovat s organizacemi ACTED, Welthungerhilfe a Concern Worldwide, které jsou našimi partnery v platformě Alliance2015,“ dodává Šimon Pánek.

Pomoc je možné posílat na konto sbírky SOS Filipíny 37893789/0300

nebo prostřednictvím DMS ve tvaru DMS FILIPINY na číslo 87777

IBAN: CZ77 0300 0000 0000 3789 3789

(Dar si můžete odečíst z daní zde)

Tým Člověka v tísni by se měl zaměřit i na oblasti, které nejsou ve středu mediálního zájmu. „Tým bude zjišťovat situaci v oblastech jako je východní Samar, kde můžeme předpokládat velké postižení například ve městě Guiuan, které leželo jako první v dráze tajfunu. Do epicentra katastrofy je přitom teď velmi těžké se dostat. Létá se pouze na ostrov Cebu a dále je nutné cestovat lodí a po zemi,“ říká vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.

Člověk v tísni spustil dárcovskou DMS

Člověk v tísni zároveň zprovoznil dárcovskou zprávu DMS. Lidé tak kromě příspěvku na konto sbírky SOS FILIPÍNY s číslem účtu 37893789/0300 mohou pomoc posílat prostřednictvím DMS ve tvaru DMS FILIPINY na číslo 87777.

Pomoc okamžitě nabídla i Nadace Vodafone. "Nadace Vodafone bude zdvojnásobovat všechny DMS poslané na pomoc obětem tajfunu Hayian a to až do 1. prosince nebo do výše jednoho milionu korun. Chceme tak motivovat lidi, aby podpořili úsilí českých humanitárních organizací na Filipínách," říká ředitel Nadace Vodafone Ondřej Zapletal. V praxi to tedy znamená, že Nadace Vodafone ke každé poslané DMS z čísla Vodafone přidá 30 korun. 

Nadace Vodafone také přislíbila přispět na sbírku SOS FILIPÍNY jednorázovou částkou 500 000 korun. Člověk v tísni zároveň na pomoc obětem tajfunu okamžitě uvolnil 500 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni.

Překonat pár kilometrů trvá záchranářům hodiny

Práce záchranářů na Filipínách nyní nejvíce komplikuje poničená infrastruktura. Kvůli zničeným silnicím, letištím, mostům a všudypřítomným troskám dostávají do zničených oblastí jen velmi pomalu. Jen zpáteční cesta z letiště do těžce poničeného města Tacloban, které je vzdálené 11 kilometrů, zabere záchranářům šest hodin.

Podle zpráv z místa lidé v mnoha odříznutých oblastech nemají dostatek jídla, pití a zranění často přežívají bez přístřešků. Předpověď na příští dny navíc slibuje silné deště, což ještě ztíží prácí záchranářů v postižených oblastech. Lidé například v Taclobanu už začali kopat masové hroby, kam pohřbívají stovky svých spoluobčanů.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, 777 787 913, Simon.Panek@clovekvtisni.cz

Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT, 777 053 522, Marek.Stys@clovekvtisni.cz 

Můžete také využít adresu sos.filipiny@clovekvtisni.cz

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor