Na Vánoce neměla s dětmi střechu nad hlavou, ani peníze. Dnes bydlí a má práci

Publikováno: 30. 5. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Na Vánoce neměla s dětmi střechu nad hlavou, ani peníze. Dnes bydlí a má práci
© Foto: Tereza Flachová, Pixabay

Cílem mé práce v Karlovarské pobočce organizace Člověk v tísni je pomáhat rodinám v jejich tíživé situaci. Většina mých klientských rodin jsou matky samoživitelky, které jsou bez výživného na děti, bydlí v podnájmech, ubytovnách či azylových domech. Často jsou bez práce a téměř vždy jsou zadlužené.

V prosinci jsem dostala kontakt na paní Zuzanu, která se musela se svými dvěma dětmi narychlo vystěhovat z bytu. Její partner a otec dětí ho totiž zapálil a schválně nechal shořet i většinu jejích věcí. Dva měsíce před tím navíc Zuzana přišla o práci. Byly Vánoce a ona s dětmi zůstala bez jakýchkoliv finančních prostředků.

V jediném pokoji spalo pět osob, z toho dvě děti školního věku, nefungovalo topení a na zdech byla plíseň. Nikdo z nich neměl práci...

Když jsem je v lednu navštívila poprvé, bydlela u své sestry a jejího přítele v 1+1. V jediném pokoji spalo pět osob, z toho dvě děti školního věku, nefungovalo topení a na zdech byla plíseň. Nikdo z nich neměl práci, přestože do listopadu pracovali všichni. Finanční rezervu už vyčerpali a vzhledem k tomu, že nepracovali, nepobírali ani žádné sociální dávky.

Celá rodina nyní drží při sobě

Dnes bydlí obě sestry v pronajatém dvoupokojovém bytě, kde má Zuzana s dětmi vlastní pokoj a její sestra s přítelem také. Všichni dospělí si našli práci v Sokolovské kabelárně, úspěšně prošli rekvalifikací a získali pracovní smlouvy. Klientka má podané žádosti o všechny nárokové dávky, má schválené přídavky na děti a příspěvek na bydlení. Společně jsme podali i žádost o mimořádnou okamžitou pomoc na školní výdaje a potřeby pro děti. Děti jsem propojila s naší dobrovolnicí na doučování, která jim pomůže zvládnout odloženou klasifikaci. Vzhledem k tříměsíčnímu období, kdy byla celá rodina závislá pouze na úsporách a vzájemné pomoci, jsem vystavovala také doporučení na potravinovou pomoc i na pomoc do ošacovacího střediska.

Zuzana se svou sestrou prošly dětským domovem spolu s pěti dalšími sourozenci. Je neuvěřitelné, jak v tak těžké situaci dokáže zafungovat vzájemná sourozenecká pomoc a jak celá rodina drží při sobě. Doufám, že teď už u nich bude jen líp. 

Člověk v tísni působí v Karlovarském kraji od roku 2001, kdy v Sokolově začal s nabídkou terénní sociální práce. V Karlových Varech a dalších městech v regionu fungují kontaktní místa, která zajišťují efektivní pomoc lidem s různými sociálními problémy znesnadňujícími jejich každodenní život. Kromě toho, že se Člověk v tísni snaží být blízko lidem, kterým pomáhá, udržuje také pravidelný kontakt s místními úřady, školami, školkami a dalšími institucemi. Služby poskytuje bezplatně.
Autor: Gabriela Štěrbová, aktivizační pracovnice

Související články