Narozeninový dort pro právě propuštěnou ázerbájdžánskou novinářku

Publikováno: 25. 5. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Narozeninový dort pro právě propuštěnou ázerbájdžánskou novinářku
© Foto: Sport for Rights

Aktualizováno, 25.5.2016, 17:00

Praha, 25. května 2016 - V pátek 27. května 2016 se na Staroměstském náměstí v Praze bude konat oslava 40. narozenin známé ázerbájdžánské novinářky Chadidži Ismailové. Ona sama ale svíčky na dortě nesfoukne. Přestože byla ve středu po roce a půl propuštěna z vězení, jedná se pouze o zmírnění trestu na 3,5 roku s podmínečným odkladem a mj. se zákazem vycestování ze země na 5 let. Ismailová byla za svou novinářskou investigativní práci od prosince 2014 držena za mřížemi a následně odsouzena ve vykonstruovaném soudním procesu na 7,5 roku za údajné daňové úniky, nelegální obchodní činnost a zneužití pravomoci.

 

Happening “Dort pro Chadidžu” se uskuteční v den jejích čtyřicátin na rohu Celetné ulice a Staroměstského náměstí. “Ve 13:00 zapálíme na dortě svíčky a na dálku Chadidže popřejeme vše nejlepší,” říká Ivana Skálová, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni, který akci pořádá. “Stejnou podporu, jaké se dostalo Chadidže, potřebuje i dalších asi 80 lidí, které Alijevův režim neprávem vězní. Vědomí, že svět se o jejich případy zajímá, je v jejich nelehké situaci velmi posiluje. Zájem mezinárodní veřejnosti může zároveň v případě příznivých okolností vést i k jejich propuštění na svobodu,”dodává.Pro kolemjdoucí, kteří se k oslavě přidají a napíšou Chadidže či některému ze stále vězněných aktivistů pozdrav, bude připraven kousek narozeninového dortu.

Happening se koná v rámci mezinárodní kampaně na podporu lidských práv v Ázerbájdžánu Sport for Rights. Podobné akce se uskuteční symbolicky ve 40 světových metropolích, například v Berlíně, Paříži, Londýně, Washingtonu, Istanbulu, Moskvě či Minsku, nebo také v Brně, kde ji na Moravském náměstí u sochy spravedlnosti od 8.30 pořádá organizace NESEHNUTÍ.

Chadidža Ismailová:

Chadidža Ismailová je novinářka a přední moderátorka ázerbájdžánské redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. V roce 2015 byla na základě vykonstruovaných obvinění odsouzena na 7,5 let odnětí svobody za údajné daňové úniky, nelegální obchodní činnost a zneužití moci. Soud v Baku ji ve středu 25. května podmínečně propustil.

Chadidža Ismailová stojí za průlomovou investigativní prací, která odhalila utajované obchodní vztahy vládnoucí rodiny Ilhama Alijeva. V psaní pokračovala i za mřížemi. V jednom z dopisů z vězení brzy po svém odsouzení napsala: “Jediný způsob, jak dokázat špatnost represivního režimu, je pokračovat v odkrývání korupce a pokračovat v ochraně práv utlačovaných. Ano, člověk za to zaplatí určitou cenu, ale stojí to za to.”

V roce 2015 obdržela za svoji odvahu a výjimečnou investigativní práci cenu celosvětového sdružení spisovatelů PEN/Barbara Goldsmith Freedom to Write.

Videa  o Chadidže Ismailové:

https://www.youtube.com/watch?v=MYaf7lLSIaQ

https://www.facebook.com/LadyLibertyRFERL/videos/1030297327055851/?permPage=1

https://www.youtube.com/watch?v=mb4naW1EcKo (Amal Clooney k případu Chadidži Ismailové) 

 #FreeKhadija

 

Situace v Ázerbájdžánu:

Ázerbájdžán je jihokavkazskou zemí, kde již po několik desetiletí vládne rodina Alijevů, která si moc v zemi zajišťuje tvrdými represemi a budováním diktatury postavené na příjmech z ropy. Země je proslulá manipulováním voleb, potlačováním svobody slova, likvidací nepohodlných nevládních organizací, perzekucemi nezávislých novinářů a vězněním politických oponentů. V roce 2014 ázerbájdžánské úřady značně zesílily svůj tlak a mnoho oponentů a kritiků bylo zadrženo a následně odsouzeno k vysokým trestům odnětí svobody na základě vykonstruovaných obvinění. Na jaře 2016 režim propustil část svých politických vězňů, zhruba 80 jich nicméně za mřížemi zůstává.

 

Více informací:

Adéla Pospíchalová, tel.: 777 787 968, adela.pospichalova@clovekvtisni.czPřihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

 

 

Autor: APO

Související články