Naše Klima se mění, a my s ním!

Publikováno: 24. 6. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Naše Klima se mění, a my s ním!
© Foto: Shutterstock

Greta Thunberg, středoškolská studentka ze Švédska, začala stávkovat za klima a inspirovala tím studenty po celém světě, kteří skrze stávky Fridays for Future šíří povědomí o změnách klimatu a vyzývají k systémové změně. Do stávky se připojili i studenti v Česku. O klimatické krizi se ve společnosti mluví čím dál více a studenti si uvědomují, že se jich problém v budoucnu může zásadně dotknout. Jak se však dá do řešení tohoto problému zapojit? Kde se dozvědět více informací? Co lze změnit v každodenním životě?

Na chvíli si představte život v ideálním světě. Věříme, že v tomto vašem světě jsou řeky tak čisté, že z nich můžete rovnou pít a nic se vám nestane. Ryby z těchto řek můžete jíst bez obav, že se vám do těla dostanou malé kousky plastů, které ryby spolykaly v řekách a oceánech. Že jídlo není plné jedů a chemikálií, svět se netopí ve vlastním odpadu. A hlavně, že v tomto světě žijí lidé pokojný život v harmonii s přírodou, a že je to zkrátka dobré místo pro život.

A co když máme schopnost tohle všechno proměnit v realitu?

Jak ale na to? Pojďte společně s námi hledat řešení a zapojte se do Týdne globálního vzdělávání, který si, stejně jako studenti, letos zvolil za své téma klimatickou změnu.

Vyzkoušejte si se svými studenty kvíz o planetě Zemi, kde se poutavou formou dozví nové informace. Promítejte ve své škole či v komunitě snímky Příběh změny a Forest man, které studentům pomohou pochopit základní souvislosti v tématu změny klimatu a ukážou i konkrétní příklad aktivního jednání jedince a jeho dopadu na svou komunitu.


Veřejnost bude mít možnost také shlédnout nebo i samostatně promítat film Krajina v tísni.

Prozkoumejte, co můžete udělat ještě dnes a jak motivovat své okolí.

Staňte se ambasadory planety Země. Protože každý hlas se počítá.

Do Týdne globálního vzdělávání se mohou zapojit jak školy, tak i česká veřejnost v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a dalších místech v ČR na akcích pořádaných a podporovaných organizacemi ADRA, ARPOK, Charita Česká republika, INEX - SDA, Jeden svět na školách – Člověk v tísni, NaZemi, SEVER a Varianty – Člověk v tísni sdruženými v Českém fóru pro rozvojovou spolupráci.

Týden globálního vzdělávání pak vyvrcholí 20. listopadu 2019, kdy v různých koutech ČR proběhnou plánované akce na školách a pro veřejnost.

Pro více informací navštivte stránky jednotlivých organizací. V průběhu září a října budeme také aktualizovat seznam konaných akcí na stránkách: www.globalnirozvojovevzdelavani.cz. 

Autor: Nikola Páleníčková

Související články