Naše pomoc na jihu Etiopie v období sucha pokračuje

Publikováno: 22. 3. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Naše pomoc na jihu Etiopie v období sucha pokračuje
© Foto: Michal Przedlacki

Dlouhé sucho v Africkém rohu, které začalo loni na podzim, pokračuje. Ohrožuje životy 17 milionů lidí. Češi pomáhají zasaženým lidem na jihu Etiopie.

Etiopii, která je součástí tzv. Afrického rohu, kam patří také Somálsko nebo Keňa, loni postihlo rozsáhlé sucho. Lidem i zvířatům chybí čistá pitná voda. Podle Světového potravinového programu nemá v Etiopii teď dostatek jídla téměř 8 000 000 lidí.

„Lidé jsou závislí na mase a mléku, které chybí a zhoršuje se podvýživa. Byl jsem svědkem toho, že starší přenechávali svoje jídlo mladším. Jedli třeba jednou za dva dny, aby zachránili život svým dětem a vnoučatům,“ říká humanitární pracovník Člověka v tísni Michal Przedlacki z Polska. Podívejte se na mrazivé fotografie, které na místě pořídil. 

Vracíme lidem vodu

Člověk v tísni pomáhá lidem ohroženým suchem, jako jsou například pastevci z kmene Bodi z etiopské oblasti Jižní Omo. Dáváme jim krmivo pro dobytek, stavíme napajedla a dodáváme vodu. Někde opravujeme nefunkční vodní zdroje. Jinam ale musíme vodu dovážet v cisternách, nebo dokonce na oslech, protože chybí cesty. Budeme pomáhat také 5 000 lidem, kteří do oblasti utekli před boji v Jižním Súdanu, často jen s tím, co měli na sobě, a kterým zoufale chybí voda.

Skutečná pomoc

Člověk v tísni se dostupnosti pitné vody věnuje nejen v Etiopii, ale i v řadě dalších chudých zemí. Mimo jiné i díky lidem v ČR, kteří přispívají do sbírky Skutečná pomoc. Budujeme studny a opravujeme ty rozbité, učíme místní správné hygienické návyky. Podle Světové zdravotnické organizace zemře každý den 1 438 dětí na průjem. Pouhé mytí rukou mýdlem přitom dokáže snížit počet dětských úmrtí na průjmová onemocnění až o polovinu.

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně


Autor: Štěpánka Pecháčková

Související články