Naši práci v Jižním Súdánu jsme ukázali ministrovi zahraničí

Publikováno: 16. 10. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Naši práci v Jižním Súdánu jsme ukázali ministrovi zahraničí
©

Ministr zahraničí Jan Kohout se při své návštěvě nejmladšího státu afrického kontinentu setkal i se zástupci mise Člověka v tísni v zemi. Naruth Phadungchai a Pavel Muroň šéfovi české diplomacie, velvyslancovi Marku Libřickému a dalším členům delegace představili projekt, při kterém Člověk v tísni zajišťuje zdravotní péči a základní zdroje obživy pro navrátilce.

Díky prostředkům českého ministerstva zahraničí a Klubu přátel Člověka v tísni vyrostlo v Jižní Súdánu zdravotnické středisko, které zajišťuje lékařskou péči pro 14 600 obyvatel správní oblasti Nyori a 240 rodin získalo podporu pro zemědělské aktivity a rybolov. 

Lidé v této oblasti nejvíce trpí malárií, zánětem průdušek a průjmovými onemocněními. Člověk v tísni se při podpoře zdravotnictví soustředí především na předporodní péči, očkovací programy a komunitní práce. Ve spolupráci Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a s Dětským fondem OSN (UNICEF) například proti obrně očkuje 4600 dětí. Lidem také zajistil ambulantní péči a základní zdravotnickou prohlídkou prošlo 4500 pacientů, kteří by se k lékařské péči dostávali jen velmi obtížně.

Semena a nářadí jsme poskytli 1000 lidem

Zemědělství představuje pro lidi v Jižním Súdánu jediný zdroj obživy. Člověk v tísni proto dodal semena obilovin a zeleniny nebo nářadí 150 rodinám z řad navrátilců a 50 rodinám z hostitelské komunity. Při zakládání zahrad a polí spolupracuje se Světovým potravinovým Programem (WFP). Podobně důležitý je pro místní rybolov, a tak 40 rodin, tedy asi 200 lidí, dostalo lodě a rybářské sítě.

#~gallery-809~#

Ministra Kohouta při jednání, kterého se zúčastnili i zástupci Charity ČR a slovenské organizace Magna, zajímal nejen projekt, ale také překážky, se kterými se musí mise Člověka v tísni v Jižním Súdánu potýkat ze strany vládních nařízení a administrativy. Slíbil, že se o těchto problémech zmíní při jednání se zástupci místního ministerstva zahraničí. Ministr českou humanitární a rozvojovou pomoc ocenil a konstatoval, že bude financování humanitárních a rozvojových projektů v Jižním Súdánu podporovat.

Autor: Pavel Muroň, Petr Štefan