Nedaleko dopadla bomba a uprchlíci se bojí srocovat. Olej a rýži musíme rozdat rychle

Publikováno: 24. 4. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Nedaleko dopadla bomba a uprchlíci se bojí srocovat. Olej a rýži musíme rozdat rychle
©

Tým Člověka v tísni zahájil v druhé polovině dubna distribuce potravinových balíčků uprchlíkům v syrské provincii Idlíb. Celkem v oblasti rozdá 2500 balíčků s olejem, cukrem, rýží nebo těstovinami i drobné finanční obnosy. Distribuce musí být rychlé, protože se Syřané kvůli strachu z bomb bojí shromažďovat.

K distribučnímu místu Člověka v tísni v Hazzanu v syrské provincii Idlíb se pomalu scházejí uprchlíci. Jsou to převážně členové rodin, které prchly z jihu provincie, kde se rozhořela bitva o strategickou přístupovou cestu k celé oblasti. Lidé nemají takřka nic, chybí jim jídlo, matrace, přikrývky a bydlí všude, kde je to jen trochu možné.

Mohamed Abukamal, syrský zaměstnanec Člověka v tísni, za stolem připravuje kontrolní seznam registrovaných rodin, které dostanou potravinový balíček uložený v bílé krabici. “Vybíráme rodiny, které pomoc potřebují nejvíce,” říká Mohamed. “Jsou to především lidé, kteří utekli ze svých domovů kvůli leteckým náletům a nyní žijí například ve školách,” dodává.

#~gallery-782~#

Balíček obsahuje základní potraviny jako olej, cukr, rýži, čočku nebo těstoviny a váží kolem dvaceti kilogramů. Jeho součástí je i malý finanční obnos 12,5 dolaru. “Finanční pomoc rodiny využijí k nákupu doplňujících potravin nebo náplní do plynových vařičů, na kterých ženy připravují skromnou obživu pro celou rodinu,” vysvětluje Mohamed.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Syřané, kteří žijí uprostřed bojů už více než dva roky, mají strach především z bombardování. “Před pěti dny pouhý kilometr od vesnice dopadla bomba, lidé se bojí shromažďovat na ulici, a tak se snažíme distribuci udělat co nejrychleji a nejefektivněji, aby nemuseli dlouho čekat,” uzavírá Mohamed a odchází vyložit z dodávky další bílé krabice, které pro rodiny uprchlíků znamenají základní obživu na několik dní.

Za jediný den dostalo potravinovou pomoc, kterou financuje partnerská organizace z Alliance2015 Welthungerhilfe, sto rodin. Tým Člověka v tísni v této oblasti celkem rozdá 2500 potravinových balíčků. Více o pomoci uprchlíkům v provincii Idlíb čtěte zde.

Více o naší pomoci v Sýrii najdete zde.

Autor: