„Nedávejte mi rybu, radši mě naučte rybařit." Odborné vzdělávání pro mladé lidi v Sýrii a šance na lepší budoucnost

Publikováno: 27. 2. 2020 Doba čtení: 2 minuty
„Nedávejte mi rybu, radši mě naučte rybařit.
© Člověk v tísni

Dvacetiletý Osama nikdy nedokončil školu. Kvůli stále probíhajícímu konfliktu v Sýrii byla jeho střední škola opakovaně zavřená a jak sám říká: „Většinu času jsem trávil doma.” Když mu jeho kamarád řekl o novém odborném výukovém centru nedaleko jeho domova, které podporuje Člověk v tísni, Osamu to hned zaujalo. Uvědomil si, že je to možná jeho jediná šance, jak by mohl v budoucnu získat zaměstnání.

Přihlásil se, aniž by věděl, co jej čeká. Ze široké nabídky různých kurzů—od obráběče kovů, elektrotechnika až po šití a vyšívání— ho nejvíce zaujal jeden obor. „Rozhodl jsem se naučit tesařinu,” vysvětluje Osama.

Ukázalo se, že Osamovi tesařina skutečně jde. Po dokončení kurzu získal grant a ten mu pomohl v začátcích jeho podnikání. Začal pracovat se svým sousedem, který má tesařskou dílnu. Nyní hrdě říká: „Dostávám za svou práci týdenní mzdu a můžu pomáhat rodičům.“

Válečný konflikt vstoupil do života i Osamovu školiteli Majdovi. Když boje kulminovaly, musel s celou rodinou odejít a opustit svůj domov. V místě, které se jim stalo novým domovem, se Majd rozhodl využít své dovednosti a začal školit studenty v odborném výukovém centru. 

Tahle práce pro něj ale není jen zdrojem příjmu, centrum mu umožňuje pomoci mladým lidem na jejich cestě k lepší budoucnosti a umožnit jim, aby se i oni v budoucnu podíleli na vytváření prosperující společnosti. Jak sám říká: „Máme takové přísloví, které praví ‘nedávejte mi rybu, radši mě naučte rybařit’.”

Konflikt v Sýrii, který probíhá už devátým rokem, výrazně poškodil ekonomiku země a značně omezil příležitosti ke vzdělání, což vede ke stále rostoucí nezaměstnanosti. Když je budoucnost tak nejistá, v co může generace mladých lidí v Sýrii doufat? Skrze naše odborné technické a vzdělávací kurzy se snažíme dát lidem šanci na lepší budoucnost.

Propojení kvalifikovaných a šikovných místních školitelů s nezaměstnanými mladými lidmi, je způsob, jak vytvořit nové pracovní příležitosti. Vybrané studenty zapíšeme do kurzů, zajistíme jim dopravu, výukové materiály a po úspěšném ukončení kurzu jim poskytneme vybavení do začátku podnikání. Ti nejšikovnější absolventi navíc mohou získat granty, které jim pomohou v začátcích podnikání. Svou profesi tak mohou dále rozvíjet.

Člověk v tísni poskytuje lidem v Sýrii pomoc dlouhodobě. Pomoci se dostalo tisícům domácností, které válečný konflikt v severní Sýrii zasáhl, aby mohly v těchto těžkých podmínkách lépe zabezpečit své rodiny. Díky finanční podpoře UK aid v loňském roce 743 studentů a studentek zakončilo přípravné odborné kurzy. 

O naší pomoci v Sýrii si více přečtěte zde.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Omar Khattab a Riona Judge McCormack

Související články