Některé exekuce lze zastavit!

Publikováno: 15. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Některé exekuce lze zastavit!
© Foto: ČvT archiv

Stalo se vám, že jste si sjednali s nějakou společností půjčku? Nezvládli jste splácet a společnost, u které jste si půjčili, dala dluh k exekuci? Pak je tato zpráva přesně pro vás!

Mnozí lidé jsou pod tlakem vymáhání dluhů a také pod tlakem exekucí. Nyní ale nastává čas, kdy je možné některé exekuce zastavit, protože jsou neplatné, a to na základě chybného exekučního titulu.  

Exekuční titul je dokument, na jehož základě může být exekuce nařízena.

Jak poznat, že právě vaše exekuce je ta, kterou lze zastavit? Pokud vám přišel do schránky Exekuční příkaz, v prvním odstavci se dočtete, na jakém základě je exekuce nařízena. Například: rozhodnutím Okresního soudu v Jeseníku, kterým byla nařízena exekuce podle pravomocného a vykonatelného rozhodčího nálezu JUDr. Kvída Rozrucha.

Co je v této složité větě to důležité? Rozhodčí nález.

V minulých letech některé, především nebankovní společnosti, používali ve svých smlouvách neplatné rozhodčí doložky. Pro zákazníka/dlužníka je tato rozhodčí doložka velmi nevýhodná. Znamená to, že spor, který vznikne mezi společností a dlužníkem, bude rozhodovat rozhodce a ne soudce.

A právě to, že naleznete slova – rozhodčí nález – je první krok k finanční úspoře. Pro bližší informace a případnou pomoc při zastavování exekucí je možné oslovit organizaci Člověk v tísni.

Společně zjistíme, zda je ve vašem případě možné usilovat o zastavení exekuce. Pokud ano, může se váš dluh vrátit na původní dlužnou částku (tzn. půjčenou částku a úroky). Ve výsledku pak budete dlužit mnohem méně. Díky exekučnímu vymáhání se totiž dluh navyšuje o náklady na exekuci, a to v některých případech i o několik desítek tisíc korun.

Organizace Člověk v tísni poskytuje na Jesenicku sociální službu Terénní programy, a to za finanční podpory Olomouckého kraje, města Jeseník a obce Bělá pod Pradědem. I díky této podpoře jsou naše služby zcela zdarma. Pro přezkoumání své exekuce kontaktujte terénní pracovnici paní Michaelu Vrbovou na tel. č. 739 320 231.

Autor: Michaela Vrbová, terénní pracovnice

Související články