Nekupujte před vánocemi voloviny, vyzývá Člověk v tísni dárce. Díky nim rozdává slepice a školí farmáře

Publikováno: 3. 12. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Nekupujte před vánocemi voloviny, vyzývá Člověk v tísni dárce. Díky nim rozdává slepice a školí farmáře
©

Praha, 3. prosince 2015 – Člověk v tísni vyzval veřejnost a dárce, aby před Vánocemi nekupovali voloviny. Místo toho mají svým blízkým koupit třeba osla nebo záchod a darovat je formou certifikátu. Skutečný dárek pak dostanou lidé v nejchudších zemích světa.

Díky dárkům nakoupeným na charitativním e-shopu skutecnydarek.cz rozdala organizace během roku na svých misích například dva tisíce slepic a stovky bioplynáren. Její pracovníci proškolili devět tisíc farmářů a proočkovali 28 217 krav a 11 435 ovcí, z nichž část dostali chudí farmáři v dřívějších letech. Předvánoční novinkou jsou dárky, díky kterým chce Člověk v tísni zlepšovat hygienu ve světě a pomáhat předškolákům v Česku.

„Pro lidi, kterým pomáháme třeba na venkově v Etiopii, je skutečnost, že jim nějaký dárce z Česka koupí kozu, nejdřív těžko pochopitelná a musíme jim to vysvětlovat,“ popisuje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek svoje zkušenosti z distribucí. „Skutečný dárek pomáhá tam, kde je to nejvíc třeba. V mnoha zemích je propojení s další pomocí zásadní pro to, aby se lidé mohli postavit na vlastní nohy po katastrofách, které mnohde zničí možnost jejich obživy a tedy budoucnost,“ dodává Pánek.

Nakupujte na www.skutecnydarek.cz

Nové dárky pro Česko i nejchudší kouty planety

Podle zakladatele eshopu Tomáše Vyhnálka bylo jeho záměrem zkonkretizovat pomoc, ale také pobavit a oslovit nové dárce. „Snažíme se u každého dárku vysvětlovat, jak pomoc v reálu funguje, a když to podmínky dovolí, natáčíme a přidáváme nová videa,“ vysvětluje Vyhnálek. Letos se tak na webu objevilo video z Kambodži, kde Člověk v tísni pomáhá zlepšit situaci v porodnictví nebo z Etiopie, kde podporuje vzdělávání učitelů.

„Není jednoduché přicházet každý rok s něčím novým, ale snažíme se. Celý eshop jsme předělali, máme nový spot a zavedli jsme dva nové certifikáty,“ říká Vyhnálek. Dárek Čisté ruce využije příští rok Člověk v tísni pro zlepšování hygienických návyků lidí či stavbu umýváren v chudých zemích. Prvními krůčky do školy zas dárci podpoří české předškoláky, kteří nemají dostatečnou podporu v rodině, a pomůže srovnat jejich šance při vstupu do první třídy.

Důležité je učit, jak „dárky“ množit

Díky eshopu, který funguje od roku 2009, už Člověk tísni rozdal například 4822 koz, 1053 ovcí nebo přes 13 000 kusů drůbeže. Po celém světě vysázel téměř 615 000 sazenic a více než 2 000 zemědělcům poskytl nářadí a rozdal desítky tun osiva. Díky dárcům z Česka bylo potřebným nábytkem, učebnicemi a školními pomůckami vybaveno 179 škol a postaveno nebo opraveno 67 vodních zdrojů.

Letos se zaměřil na vzdělávání a osvětu, jak o „dárky“ pečovat a nejlépe je množit. Očkování a odčervení se tak dostalo 28 217 kravám a 11 435 ovcím. V  Arménii, Jižním Sudánu či Filipínách pak pracovníci Člověka v tísni proškolili 9 tisíc farmářů v moderních zemědělských technikách.

Úplnou novinkou bylo rozdávání dárků podporující činnost v Čechách. Díky nim doučoval během roku 264 dětí, rozdal 384 knížek a podpořil vznik materiálů pro učitele audiovizuální výchovy, který už využilo přes 3800 učitelů. Kompletní zprávu o distribucích naleznete ZDE.

O Skutečném dárku

Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Skutečné kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

 

Pro další informace kontaktujte:

Tomáš Vyhnálek, vedoucí fundraisingu ČvT

tomas.vyhnalek@clovekvtisni.cz,  777 787 940

Autor: