Nemusíme, chceme! We don´t have to, we want to!

Publikováno: 18. 11. 2009 Doba čtení: 1 minuta
Nemusíme, chceme! We don´t have to, we want to!
©

Znám dobrovolnictví. Slyšel jsem o něm. To je ta aktivní pomoc druhým lidem a jedinou odměnou jsou nezapomenutelné zážitky i nová přátelství nebo zkušenosti. Tak o tom pojednává nový studentský dokumentární film natočený v Ústí nad Labem.

Od začátku do konce jsem z dokumentu cítil dobrovolnictví. Hlavními postavami jsou lidé, kteří hrají sami sebe - dobrovolníky.  Tím se člověk stane jen tehdy, pokud opravdu chce. Jako dobrovolník jsem si ve filmu vyzkoušel práci hasičů při zásazích u dopravní nehody, ocitl jsem se v nemocničním prostředí mezi zdravotním personálem a pacientem nebo jsem zašel do rodiny v sociálně vyloučené lokalitě, kde jsem doučoval romské dítě anglický jazyk.

Je spousta možností, kam se vydat za dobrovolnictvím v Ústí nad Labem, a které nám nabízí režisér snímku Josef Kostelecký. První počin tohoto mladého autora je jeho malým krůčkem mezi filmaře.

Nedá se mu upřít snaha o odkrytí jednoho z témat, kterému není v České republice dáno příliš prostoru. Zároveň mu lze vytknout fakt, že dokumentární snímek nepokrývá ani z poloviny možnosti společnosti, jak pomoci druhým.

Určitě mě donutil popřemýšlet nad tím, jestli nedokážu to, co hlavní aktéři zvládají minimálně dvě hodiny v týdnu. Jednoznačně se jedná o dokument, který má svým obsahem velikou šanci oslovit mnoho diváků.

Nemusíme, chceme! (ČR, 2009, 45 min)

 

Více informací se dozvíte na:

 

 

Autor: Josef Kostelecký