Nominujte mladé lidi na cenu za občanskou aktivitu

Publikováno: 10. 4. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Nominujte mladé lidi na cenu za občanskou aktivitu
© Foto:

Vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni vyhlašuje tento rok poprvé Cenu Gratias Tibi pro mladé lidi, kteří pozitivně ovlivňují život v komunitě nebo celé společnosti. Laureáti získají studijní pobyt v Norsku a budou se tak moci seznámit s životem a občanskými aktivitami svých vrstevníků.

 Budou oceněni mladí lidé, kteří se zajímají o dění ve společnosti, mají chuť a vůli měnit věci okolo sebe a skutečně to dělají. Prostřednictvím Ceny Gratias Tibi chceme zviditelnit zdařilé projekty a motivovat tak další mladé lidí k podobným občanským aktivitám. A také ukázat, že popisování nejmladší generace coby pasivních, povrchních individualistů, kteří se chtějí jen bavit a užívat si, je zažitý stereotyp,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni.

Mezi nominovanými počiny na www.gratiastibi.cz je kromě projektů zaměřených na rozvoj a zlepšení místa, kde mladí lidé žijí, také mnoho aktivit směrovaných na mezigenerační setkávání a pomoc seniorům. Žáci ze ZŠ a MŠ Josefův Důl v Libereckém kraji se svým projektem „Nejste nám lhostejní“ rozvíjejí vztahy mezi staršími a mladšími lidmi z obce. Za účasti občanů byla vybudována přírodní učebna u školy, která má výukový charakter a kde se rovněž konají společné akce pro obyvatele obce. Na začátku tohoto roku uspořádali žáci kreativní dílny pro seniory, v nichž budou i nadále pokračovat. Na podporu tohoto programu sehnali žáci finanční podporu od několika partnerů ve výši přes 100 tis. Kč. Na jižní Moravě zase žáci ze ZŠ Deblín pořádají akce pro seniory v Domově sv. Alžběty v Žernůvce. Chystají pro ně aktivity, které s nimi pak ve svém volném čase absolvují: turnaj v kuželkách, hrací odpoledne s vědomostními hrami, rozhovory se seniory o jejich životě, dětství a zkušenostech s totalitou. Ve svých činnostech chtějí pokračovat a v současné době připravují velikonoční dílničky nebo čtecí dopoledne. „Přijde mi smutné, když si na seniory všechny školy vzpomenou jen na Vánoce nebo Velikonoce. Proto se jim věnujeme pravidelně. Například povídání si otevřeně o jejich životech se líbilo nejen mně, ale i klientům. Beru to jako obrovskou zkušenost do života, protože v budoucnu budeme vědět, jak se chovat ke starším lidem a jak s nimi navázat přátelský vztah,“ říká žákyně 6. třídy Kristýna Sedláčková, která společně se svými spolužáky pořádá akce pro seniory pravidelně každý měsíc. Pozadu nezůstávají ani ostatní regiony, třeba ve středních Čechách studenti benešovského gymnázia uspořádali benefiční koncert na podporu tamějšího Centra terénních zdravotních a sociálních služeb RUAH poskytující hospicovou péči. Vybrali přes 16 tis. Kč na vstupném, které společně s dalšími 50 tis., které získali při komunikaci se sponzory, darovali ředitelce centra. Studentský tým benešovského gymnázia již připravuje další akce na jaro.

Cena Gratias Tibi bude udělována ve třech kategoriích: mladým lidem ve věku žáků základní školy, mladým lidem ve věku středoškoláků a mladým lidem do 30 let. Nominovat jednotlivce a skupiny v jednotlivých kategoriích přes on-line formulář může do 1. května 2014 kdokoliv z řad veřejnosti - jednotlivec, organizace, zájmový klub, oddíl, škola.

Odborná porota, v níž zasednou zástupci partnerů, médií a další významné osobnosti společenského života, poté vybere laureáty z každé kategorie. Slavnostní vyhlášení ceny Gratias Tibi proběhne 2. června 2014 v pražském kině Lucerna.

Více informací, stejně jako nominační formulář a nominované projekty, naleznete na webu www.gratiastibi.cz

Cenu Gratias Tibi vyhlašuje společnost Člověk v tísni, vzdělávací program Jeden svět na školách. Partnery jsou Centrum občanského vzdělávání, EDUin, Fond Otakara Motejla, Nadace Via a Velvyslanectví Norského království v Praze.

 

Kontakt:

Karel Strachota – ředitel programu Jeden svět na školách
226 200 429, 777 787  930, karel.strachota@jsns.cz

Bohumila Beranová – mediální koordinátorka, PR
222 350 829, 734 428 395, bohumila.beranova@jsns.cz

 

Autor: Bohumila Beranová