Nové číslo Bulletinu pro školy na téma: Migrace

Publikováno: 2. 12. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Nové číslo Bulletinu pro školy na téma: Migrace
©

Nové číslo Bulletinu pro školy se věnuje migraci. Na aktuální téma, které hýbe veřejným míněním, se díváme z hlediska školy jako místa, kde se setkávají děti různých národností  a  s různými potřebami podpory ve výuce. 

V článku od Markéty Kutilové V mým pokojíčku bydlel sniper - Dětství na bojišti, se dozvíte, jak se žije dětem v syrské Kobaní, uprostřed krutého válečného konfliktu.

Jak se daří začleňovat děti cizince do výuky, tím se zabývá Kristýna Svatá v článku Dítě musí vědět, že neznamená problém. Představuje příklad úspěšné práce s dětmi mluvícími odlišným mateřských jazykem na základní škole ANGEL v městské části Praha 12. Z devětset padesát tři žáků tam studuje třicet devět cizinců.

Problematice migrantů se už více než deset let věnuje společnost META. V rozhovoru s Kristýnou Titěrovou Proč je nejdřív nenaučí česky? se dozvíte, proč si učitelé musí při práci s dětmi cizinci poradit často sami a jak nesystémově k jejich vzdělávání přistupuje stát.

Pokud hledáte inspiraci pro výuku a chcete žákům přiblížit problematiku migrace, pak můžete vyzkoušet aktivitu Co migranti přinášejí?, která je převzata z nové příručky Variant Jak víme, že to funguje?

O změnách, které už od příštího školního roku českému školství přinese novela školského zákona, se můžete dočíst v komentáři Tomáše Habarta Novela školského zákona slibuje školám lepší financování i pomoc při přímé práci s dětmi. Učitelé by se měli konečně dočkat finanční i metodické podpory pro práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Už nyní ale existuje Katalog podpůrných opatření, který připravila Univerzita Palackého v Olomouci ve spolupráci s organizací Člověk v tísni, kde můžete najít konkrétní podpůrná opatření online. Pro žáky s odlišným mateřským jazykem nabízí Katalog opatření, která mohou být použita jak samostatně, tak v různých kombinacích.

V bulletinu na Vás čekají také tipy na aktuální kurzy a nové publikace. Buletin ve formátu pdf si můžete stáhnout zde.

Přejeme Vám příjemné čtení!

Autor: Jana Odstrčilová, mediální koordinátorka vzdělávacího programu Varianty