Využijte příležitosti odepsat své dluhy v rámci Milostivého léta! Podrobněji jsme o akci mluvili v reportáži ČT

Publikováno: 6. 10. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Využijte příležitosti odepsat své dluhy v rámci Milostivého léta! Podrobněji jsme o akci mluvili v reportáži ČT
© Foto: čt

Podle posledních odhadů Exekutorské komory jsou v Česku vedeny exekuce proti zhruba 720 tisícům lidí. Domníváme se, že tohoto zákonem schváleného odlehčení z dluhů, takzvaného Milostivého léta, by mohlo využít až 200 tisíc osob . „Pokud by byl využit plný potenciál akce, mohlo by dojít k odpisu dluhů až ve výši šesti nebo sedmi miliard korun,“ míní odborník na dluhovou problematiku Daniel Hůle. 

„Domníváme se, že by Milostivé léto mohlo využít přibližně 200 tisíc lidí. To je ohromný počet. Zároveň, kdyby všichni tito lidé institut využili, mohlo by dojít k odpisu dluhů v řádu několika, dejme tomu šesti sedmi miliard korun. Takže bavíme se opravu o naprosto bezprecedentní příležitosti, jak se zbavit části svých dluhů,“ uvedl v reportáži ČT Daniel Hůle.

Každý jedenáctý obyvatel České republiky má dluhy. V tomto ohledu je zadluženost přibližně na úrovni Německa či jiných okolních zemí. V čem se ale lišíme, je daleko vyšší počet exekucí. Podle Hůleho jsou příčinou dnešní situace zákony a vyhlášky, které v Česku platily přibližně do přelomu tisíciletí.

Pomozte lidem splatit dluhy skrze sbírku SOS Milostivé léto

Příčiny zadluženosti v ČR

„Do roku 2000 prakticky nebyly regulovány úvěry – někdo vám mohl půjčit 5 tisíc korun a za pár let z toho bylo 200 tisíc. Zároveň Pavel Němec zvedl extrémním způsobem odměny advokátů u bagatelních dluhů,“ vysvětlil Hůle a dodal: „To jsou všechny ty slavné dluhy, třeba za jízdu na černo, kdy za pět jízd bez jízdenky mají dnes lidé exekuce v řádu 120 nebo 150 tisíc korun. A toto všechno je možné Milostivým létem řešit,“ říká k akci, která potrvá od 28. října do 28. ledna příštího roku, tedy přesně tři měsíce, Daniel Hůle.

Komu akce pomůže?

O tom, komu je akce zvaná Milostivé léto určena, v reportáži ČT mluvila naše kolegyně Ladislava Kubišová: „Zapojit se mohou všichni, kteří mají soudní exekuce u veřejnoprávních institucí. Je tam podmínkou, že musí být doplacena jistina dluhu a příslušenství, na kterém se doplatí 908 korun. A tím je dluh zaplacen, uvedla a dodala, že věří, že se Milostivé léto dostává do povědomí široké veřejnosti. Svědčí o tom podle ní například fakt, že telefonní help linka Člověka v tísni zaznamenává v posledních týdnech mnohonásobný nárůst volajících. 

Jednou z osob, které akce Milostivé léto výrazně uleví, je paní Miluše. Té už přes rok pomáhají řešit finanční potíže jejího syna, kterému vznikl dluh u zdravotní pojišťovny, naši kolegové z jesenické pobočky. A protože zdravotní pojišťovna je jednou z institucí, na kterou se Milostivé léto vztahuje, bude si moci paní Miluše i její syn už brzy oddychnout - z původních 300 tisíc korun se synův dluh vyšplhal na více než 700 tisíc. Díky Milostivému létu proto dojde k jeho výraznému snížení. Více v reportáži níže.

Podrobnosti, které k tématu uvedl pro ČT Daniel Hůle, si můžete poslechnout pod tímto odkazem. Zbylou část reportáž ČT věnované tématu exekucí ze dne 5.6.2021 naleznete zde. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články