O dluzích, které byly dávno splacené

Publikováno: 2. 10. 2023 Doba čtení: 3 minuty
O dluzích, které byly dávno splacené
© Foto: ČvT

U některých dluhů je potřeba vše vyčíslené zaplatit, jiné mohou být v rozporu se zákonem nebo jako v případě paní Vilmy i třeba zaplacené, přesto dál vymáhané. 

Paní Vilma* měla zablokovaný účet a na krku exekuce za zhruba 130 000 korun. Zároveň se bála, že k ní domů, jak sama řekla, „naběhne“ exekutor. Doma totiž byla u svého syna a měla strach, že by při mobiliární exekuci zabavili
i jeho majetek. Zároveň sama chtěla své dluhy vyřešit a mít tak „čistý stůl“

S manželem se v minulosti často stěhovali, takže se jí měnila doručovací adresa. Po jeho smrti si už nemohla dovolit bydlet sama v nájmu a přestěhovala se k synovi. Když si pak kvůli nové práci založila účet, exekutoři si ji hned našli.

„Minulý rok mi těsně před Vánoci z účtu zmizely peníze a najednou jsem neměla na dárky, ani na živobytí,“ popisuje první setkání s exekucí paní Vilma. V bance jí pak sdělili, že má na účtu dvě exekuce. „Nevěděla jsem, jak dál postupovat
a kam se obrátit. Pak jsem dostala tip na Člověka v tísni, že se tu dluhy zabýváte a mohli byste mi pomoci,“
popisuje cestu
k nám.

Postupně jsme tak společně začali rozplétat dluhovou pavučinu. Paní Vilma si byla vědoma toho, že měla v minulosti dluhy, ale měla za to, že je vše zaplaceno a aktuálně již žádné dluhy nemá. Vyžádali jsme si tedy u příslušného soudu spisy, do kterých jsme společně nahlédli. Ukázalo se, že jedna exekuce byla za půjčku u nebankovní společnosti
a druhá za neuhrazené telefonní služby.

Když jsme se pak do mapování dluhů pustili naplno a vyžádali si spisy od exekutorů, zjistili jsme, že klientka již zaplatila nejen celý úvěr i s úroky, ale dokonce ho přeplatila! Přesto exekutor vymáhal další peníze. Společně jsme se tak s exekutorským úřadem spojili a vyžádali si prošetření situace. Výsledkem bylo, že paní Vilmě poslali zpět na účet téměř dvacet tisíc korun.

V případě druhé exekuce jsme během našeho společného pátrání nakonec přišli na to, že poskytovatel telefonních služeb zapomněl informovat exekutora o tom, že je dluh již několik let zaplacen. Nakonec exekutor požadoval už jen zaplacení svých nákladů ve výši deseti tisíc, které paní Vilma obratem uhradila z vráceného přeplatku první exekuce.

Dnes má paní Vilma již odblokovaný účet a je bez exekucí. A bytí bez exekucí je stav, pro který s námi lidé zahajují spolupráci. Bojí se mobiliární exekuce, jsou vystresováni z telefonátů exekutorského úřadu a sní o dni, kdy jim z výplaty nebudou prováděny srážky. U některých dluhů je potřeba vše vyčíslené zaplatit, jinde může být jistý prostor pro domluvu, když je vůle. V případě paní Vilmy ale byly dluhy již dávno splaceny. 


*Jméno klientky bylo změněno v důsledku zachování její anonymity.

Autor: ČvT

Související články