Občasník - červenec 2019

Publikováno: 29. 7. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Občasník - červenec 2019
© ČvT

Rádi bychom Vás opět po čase seznámili s tím, co se u nás na pobočce v rámci Plzeňského kraje děje. 

A pokud Vás naše aktivity zajímají průběžně, sledujte naše facebookové stránky Člověk v tísni - Plzeňský kraj. 

Na jaře proběhl již tradičně festival Jeden svět. V Plzni se konal letošní ročník ve znamení velkého nárůstu zájmu o školní projekce a příští rok nás čeká jubilejní 20. ročník. Festival v Sušici se v rámci svého druhého ročníku rozrostl a nabídl během 4 dnů celkem 13 snímků a 8 debat, do kterých přijala pozvání řada velmi zajímavých hostů. Dorazil například sportovní redaktor Vojtěch Ondráček, dokumentarista Jaroslav Kratochvíl nebo aktivistka a sociální geografka Michaela Pixová.

Téma exekucí řešíme v našich kancelářích opravdu každodenně. V rámci spolupráce s klienty jsme zaznamenali nepořádek v některých spisech exekutorů, který dlužníkům způsobuje nemalé potíže. O to více apelujeme na dlužníky, aby si veškeré doklady za platby schovávali a nezapomínali na aktivní přístup při splácení.

Zájemců o službu dluhového poradenství je opravdu hodně, proto vítáme, že se povedlo spustit aplikaci Doložkomat, která lidem zdarma pomáhá zastavit některé neprávem vedené exekuce, kde nebyl transparentní výběr rozhodce. V případě, že aplikace na základě zadaných údajů rozpozná nezákonnou exekuci, vygeneruje návrh na její zastavení.

Exekuce bohužel netrápí jen dospělé, ale také děti. Od dubna zahýbala republikou kampaň Zadlužené děti, která rozvířila debatu o dluzích nezletilých dětí a přinesla řadu pozitivních výsledků, z čehož máme obrovskou radost. Doufáme, že Plzeň brzy ztratí punc města s největším počtem dětských exekucí a že se čelem k dětským dluhům postaví po jejím vzoru i další města a obce (nejen) Plzeňského kraje.

Dětem se však věnujeme nejen v souvislosti s jejich dluhy, ale také s podporou jejich vzdělání. Tu realizujeme i díky sbírce Lepší škola pro všechny. V termínu od 16. září do 16. října 2019 navíc každý dar do sbírky bude našimi partnery zdvojnásoben.

Jednou z nejobtížnějších zakázek, se kterou se na nás lidé obracejí, je hledání bydlení. Mnoho jednotlivců i rodin nemůže sehnat důstojné bydlení a zákon o sociálním bydlení je v nedohlednu. Řada obcí má dlouhé čekací lhůty a přísně nastavené podmínky pro získání nájemního bydlení. Přístup k férovému pronájmu pro všechny skupiny obyvatel není vůbec samozřejmostí. Proto jsme rádi, že jsme se mohli stát partnery projektu Víc než jen bydlení, který realizuje Centrum pro komunitní práci západní Čechy.

V závěru jsme pro Vás připravili shrnutí naší práce za rok 2018 v číslech.

Příjemné čtení přejeme!

Občasník je ke stažení zde: občasník - červenec 2019Autor: Tereza Králová

Související články