Odsuzujeme kriminalizaci obhájců lidských práv v Nikaragui

Publikováno: 18. 12. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Odsuzujeme kriminalizaci obhájců lidských práv v Nikaragui
© EFECTOCOCUYO

Člověk v tísni odsuzuje kriminalizaci organizací občanské společnosti a obhájců lidských práv v Nikaragui. 

12. prosince zrušil Kongres Nikaraguy legální status pěti nevládních organizací. Během listopadu a prosince Kongres tímto způsobem zakázal činnost dalším čtyřem nevládním organizacím. Pro svou práci na obraně lidských práv, demokracie a dobrého vládnutí v Nikaragui byly všechny tyto organizace široce uznávané jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni. 

Seznam organizací je níže:

1. Centro de Información y Servicios de Asesoría de Salud (CISAS), zal. 1983
2. Instituto de Estudios Estratégicos y Políticas Públicas (IEEP), zal. 1993
3. Hagamos Democracia, zal. 1995
4. Centro Nicaragüense de Derechos Humanos (CENIDH), zal. 1990
5. Instituto para el Desarrollo de la Democracia (IPADE), zal. 1990
6. Fundación para la conservación y el desarrollo del Sur-Este de Nicaragua, zal. 1990
7. Centro de Investigación de la Comunicación (CINCO), zal. 1990
8. Fundación Popol na para la promoción y Desarrollo Municipal, zal. 1990
9. Fundación Instituto de Liderazgo de las Segovias (ILS), zal. 2010

Národní kongres Nikaraguy je od roku 2016 většinově složen ze zástupců vládní strany Sandinovská fronta národního osvobození (71 z 92 poslanců). Skrze tuto většinu a díky absolutní kontrole všech složek moci státu prosadila vláda řadu mechanismů, které omezují svobodu projevu a shromažďování.

V červenci 2018 schválil Národní kongres Nikaraguy zákon č. 797 (“Zákon proti praní špinavých peněz, financování terorismu a šíření zbraní hromadného ničení”) a zákon č. 976 (“Zákon o jednotce finanční analýzy”). Oba zákony byly odsouzeny a zpochybněny na národní i mezinárodní úrovni pro jejich nejednoznačnost a pro zneužití coby ospravedlnění svévolného zadržování, potlačování občanské společnosti a pronásledování nevládních organizací a obránců lidských práv.

Vilma Núñez, předsedkyně CENIDH, uvedla na tiskové konferenci během plenárního zasedání Národního kongresu: "Skutečná lidskoprávní organizace nemůže být rozpuštěna na základě rozhodnutí orgánů bez autonomie a nezávislosti, a toto rozhodnutí neomezí ani naše odhodlání a naši podporu nikaragujského lidu."

Od svévolného zrušení legálního statusu čelily některé ze zmíněných organizací mimo jiné násilným vpádům do svých sídel, konfiskaci vybavení a pracovního materiálu i fyzickým útokům policie. “Vpadli sem jako narušitelné zákona, jde o útok na svobodu projevu, na soukromou společnost,” uvedl ředitel novin Confidencial Carlos Fernando Chamorro.

Člověk v tísni odsuzuje svévolné akce proti občanské společnosti, stejně jako systémové porušování lidských práv nikaragujských občanů. Vyjadřujeme naši plnou podporu občanské společnosti, obráncům lidských práv a nezávislému tisku, který pokračuje v ochraně a prosazování lidských práv v Nikaragui. Vyzýváme vládu Nikaraguy, aby obnovila národní dialog a usilovala o mírové řešení krize.

Autor: PIN

Související články