Oleg Sencov získal Sacharovovu cenu za svobodu myšlení

Publikováno: 25. 10. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Oleg Sencov získal Sacharovovu cenu za svobodu myšlení
© Foto: archiv

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení 2018 předávanou Evropským parlamentem získal nespravedlivě odsouzený ukrajinský režisér Oleg Sencov. 

"Oleg Sentsov, člověk obrovské odvahy, se stal hlasem všech Ukrajinců, kteří jsou v současné době ve věznicích v Rusku a Krymu na základě politicky motivovaných obvinění," uvedla Olena Ivantsiv, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni. "Podle ukrajinských organizací pro lidská práva nyní jejich počet dosáhl 68, 31 z nich bylo odsouzeno za terorismus. Oleg dobrovolně ohrozil své zdraví a život proto, že požadoval jejich propuštění. Podstoupil hladovku trvající 145 dní - protest, který naplánoval měsíc před Světovým pohárem FIFA v roce 2018, aby na tuto problematiku ještě více upozornil. Teď je míč na naší straně. Pouze mezinárodní společenství může prosadit propuštění ukrajinských politických vězňů. Oleg již učinil vše, co bylo v jeho silách," říká Olena Ivantsiv a dodává: "Ocenění Olega Sacharovovou cenou je důležitým uznáním jeho boje, ale nemůžeme si dovolit polevit v mezinárodním tlaku na Ruskou federaci. Počet ukrajinských politických vězňů v Rusku a na Krymu roste, mezinárodní tlak by měl sílit."

Oleg Sentsov byl odsouzen k 20 letům vězení v nespravedlivém procesu a stal se symbolem více než šesti desítek ukrajinských politických vězňů držených na ruském území, jejichž propuštění nekompromisně požadoval. Od poloviny května do 6. října držel hladovku, kterou ukončil kvůli hrozbě, že bude násilně krmen.

“Velká zrada občas začíná malým činem zbabělosti. Jako když vám dají pytel na hlavu a bijí vás a po půl hodině jste připravený vzdát se všech svých přesvědčení a obvinit se z čehokoli, obvinit jiné, jen proto, aby vás přestali bít. Nevím, za co vaše přesvědčení stojí, pokud pro něj nejste připraveni trpět nebo dokonce zemřít,” řekl Sencov u soudu v den odsouzení. 

"Pro svou odvahu a přesvědčení a pro ochotou dát všanc svůj vlastní život se stal Oleg Sencov symbolem úsilí o propuštění politických vězňů v Rusku i jinde na světě,” řekl prezident Evropského parlamentu Antonio Tajani.

"Tímto oceněním vyjadřuje Evropská parlament solidaritu s Olegem a s jeho principy. Žádáme, aby byl okamžitě propuštěn. Jeho úsilí nám připomíná naši povinnost bránit lidská práva všude na světě a za všech okolností.”

Autor: ČvT

Související články