Organizaci Člověk v tísni zčernaly internetové stránky, upozorňují na humanitární katastrofu v Sýrii

Publikováno: 15. 5. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Organizaci Člověk v tísni zčernaly internetové stránky, upozorňují na humanitární katastrofu v Sýrii
© Foto:

Praha (16. května 2013) – Internetové stránky organizace Člověk v tísni dnes na celý den zčernaly a vyzývají Stop. Otevřete oči! Krátké video ze Sýrie popisuje každodenní situaci lidí, kteří už jsou více než dva roky lapeni uprostřed konfliktu mezi vládou prezidenta Bašára Asada a opozicí. Člověk v tísni (ČvT) se tak připojil k evropské kampani, která upozorňuje na nejhorší humanitární katastrofu současnosti a jejímž cílem je podpořit solidaritu s oběťmi syrského konfliktu. Internetové stránky dnes zčernaly nejméně dalším téměř 30 nevládním organizacím především z Německa.

Syrská krize v číslech:

80 000 lidí zemřelo při konfliktu

400 000 lidí utrpělo zranění

1 400 000 Syřanů uprchlo do sousedních zemí

4 250 000 Syřanů jsou uprchlíci ve vlastní zemi

6 800 000 lidí potřebuje naléhavě humanitární pomoc, polovina z nich jsou děti

125 dětí se kvůli konfliktu každý den narodí jako uprchlíci

Každý čtvrtý Syřan musel opustit svůj dům 

Kampaň upozorňuje na zoufalou situaci syrských uprchlíků a vyzývá k ukončení krvavého konfliktu. „Uvnitř Sýrie pomáháme od podzimu loňského roku a každý den jsme svědky vážné humanitární krize, při které lidem chybí jídlo, voda, často přišli o své domovy a zcela zkolabovalo zdravotnictví a školství. Navíc musí denně čelit bojům a bombardování,“ popisuje situaci koordinátorka syrských projektů ČvT Jitka Škovránková, která zemi několikrát navštívila. Člověk v tísni už v Sýrii pomohl 170 tisícům lidí. Více o naší pomoci čtěte zde.

Pokud zavřeme oči, neuvidíme utrpení lidí

„V Sýrii probíhá velmi brutální občanská válka, kde jsou nepředstavitelná zvěrstva a válečné zločiny páchány každý den oběma stranami. Nikdo neznáme způsob, jakým by bylo možné konflikt ukončit. To do jisté míry pochopitelně vede běžné lidi a politiky k tomu, že ztrácejí o dění v Sýrii zájem. Pokud ale zavřeme oči, neuvidíme pro nás nepředstavitelné utrpení Syřanů, kteří jsou chyceni uprostřed konfliktu. Přitom jim s podporou obyčejných lidí tady u nás dokážeme alespoň trochu pomoci,“ vysvětluje důvod, proč se Člověk v tísni připojil ke kampani, ředitel humanitární a rozvojové sekce ČvT Jan Mrkvička.

Ustředním bodem kampaně je černá internetová stránka, která vyzývá Stop. Otevřete oči! a nabádá návštěvníky, aby informaci o situaci v Sýrii sdíleli se svými přáteli a známými. Výzva se současně šíří sociálními sítěmi Twitter a Facebook. Každý tak má možnost vyjádřit solidaritu s lidmi v Sýrii ať už sdílením videa a informací nebo prostřednictvím příspěvku organizaci, která v Sýrii pomáhá.

Kampaň můžete sdílet i prostřednictvím Facebooku a Twitteru Člověka v tísni.

Za kampaní stojí německá organizace Aktion Deutschland Hilft, která sdružuje 22 německých nevládních organizací, a připojily se k ní i renomované společnosti jako Oxfam, Save the Children, World Vision, ADRA, arche noVa, Welthungerhilfe, Alliance2015, UNHCR nebo Světový potravinový program OSN.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Smysl celé akce shrnul populární německý moderátor Ingo Zamperoni. „Jako televizní moderátor jsem každý den konfrontován se šokujícími záběry ze Sýrie, a tak vím, že jsou to především děti, které platí nejvyšší cenu za násilí v jejich zemi. Žijí v neustálém strachu, nouze a strádání je součást jejich životů. Spolu s téměř 30 nevládními organizacemi vás žádám, abyste od konfliktu neodvraceli pohled,“ říká Zamperoni.

Organizace, které se připojily ke kampani:

Action medeor, ADRA, Aktion Deutschland Hilft, Arbeiter-Samariter-Bund, Ärzte der Welt, arche noVa, AWO International, CARE Deutschland-Luxemburg, Habitat for Humanity, Handicap International, Help – Hilfe zur Selbsthilfe, HelpAGE, Hoffnungszeichen e.V., Humedica, Islamic Relief Deutschland, Johanniter-Unfall-Hilfe, Malteser International, Misereor, Oxfam Deutschland, Pro Asyl, Save the Children, Terra Tech, terres des hommes, UN World Food Programme, UNHCR Deutschland, UNO-Flüchtlingshilfe, Welthungerhilfe, World Vision, Člověk v tísni.


Stáhněte si cover na svůj Facebook

otevrete-oci-syrie

Cover si můžete stáhnout zde

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor