Ostřelování v Aleppu zasáhlo školu, kterou podporujeme. Okamžitě zastavte útoky na civilisty, vyzývá Člověk v tísni

Publikováno: 14. 4. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Ostřelování v Aleppu zasáhlo školu, kterou podporujeme. Okamžitě zastavte útoky na civilisty, vyzývá Člověk v tísni
© Foto:

Aleppo (14. dubna 2015) - Ve škole Saad Al-Anasari ve východní části syrského Aleppa v neděli kolem půl dvanácté právě probíhala poslední hodina vyučování. Několik dětí zrovna pobíhalo po školním dvoře, když budovu v těsném sousedství školy zasáhla střela. Silný výbuch zanechal podle několika důvěryhodných zdrojů nejméně devět mrtvých, z toho pět dětí.

Člověk v tísni školu, která má 431 žáků a 47 učitelů, podporuje už půl roku. Dodává sem školní pomůcky, platí mzdy učitelům a školí je, jak pracovat s dětmi dlouhodobě vystavenými traumatu války. Bohužel toto zdaleka nebyl první útok na školu v Aleppu. V prosinci 2014 střelba zasáhla školu Alarmuk ve čtvrti Bustan Al-Kasr, ale naštěstí byl volno a ve škole nebyli žáci. Včera ostřelování zasáhlo dlouho opuštěnou školu v oblasti Salah Aldin.

#~gallery-953~#

Aleppo, někdejší hospodářská metropole Sýrie, které válka rozdělila na východní část ovládanou opozicí a západní čtvrtě kontrolované vládními silami, v posledních týdnech zažívá eskalaci bojů. Syrská armáda usiluje o obklíčení čtvrtí ovládaných rebely a odříznutí jejich zásobování a opozice naopak útočí na vládní pozice.

" Situace ve městě se v poslední době opět zhoršuje a výsledkem jsou desítky mrtvých lidí každý den," říká vedoucí mise Člověka v tísni v Sýrii Tomáš Kocian s tím, že jen v sobotu ve městě podle důvěryhodných zdrojů zemřelo v důsledku bojů nejméně 30 lidí.

"Podle OSN existuje šest vážných porušení práv dětí ve válečných konfliktech. V neděli byla porušena hned dvě z nich - zabíjení a mrzačení dětí a útoky na školy a nemocnice," říká Tomáš Kocian. Zároveň byly porušeny Ženevské úmluvy a dodatkové protokoly I. a II., které upravují podmínky a pravidla na ochranu obětí války během ozbrojených konfliktů.

Člověk v tísni proto vyzývá všechny strany konfliktu, aby okamžitě zastavily střelbu do míst obývaných civilisty a především na nemocnice a školy.

Autor: