Patnáctiletému Pavlovi pomohl náš nízkoprahový klub k vyznamenání

Publikováno: 3. 5. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Patnáctiletému Pavlovi pomohl náš nízkoprahový klub k vyznamenání
© Jesus Rodriguez

Pavel poprvé navštívil náš nízkoprahový klub v Kraslicích, když byl v deváté třídě. Po přechodu na střední školu začal docházet na pravidelné schůzky s naší pracovnicí Annou Křehkou, která vám jeho příběh odvypráví.

Pavel žije se svou matkou, jejím přítelem a třemi sourozenci. Matka Je zaměstnaná, snaží se vychovat své děti jako slušné a zodpovědné. Pavel je vedený k tomu, aby chodil do školy pravidelně, nezanedbával učení a řádně se připravoval do školy. Jeho matka má pouze základní vzdělání a nedokáže mu tak zcela pomoci s probíranou látkou ve škole.

Pavel navštěvoval základní školu, kde mu učení moc dobře nešlo. Poslední ročníky prolézal, jak se říká s „odřenými zády.“

Jednoho dne se přišel podívat do našeho klubu v Kraslicích. Tehdy jsem mu představila službu Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Povídali jsme si o tom, co by chtěl dělat, až dokončí poslední ročník na základní škole. Měl zájem studovat na střední škole obor Výrobce textilií. Během našeho rozhovoru jsem zjišťovala, jaké jsou jeho potřeby a s čím bych mu mohla pomoct. V téhle době Pavlovi ještě nebylo patnáct let, proto se nemohl stát klientem NZDM. Navrhla jsem mu, že bych mu mohla pomoct s přípravou do školy, až bude na střední škole. Souhlasil. Domluvili jsme se, že až mu bude patnáct, můžeme uzavřít spolupráci. Poté jsem mu možnost retrostipendia, které může získat, pokud bude mít pravidelnou docházku a odpovídající prospěch ve škole. Pavel se stal mým klientem, na domluvené schůzky chodí pravidelně a účastní se také volnočasových a vzdělávacích aktivit v klubu. Je velkým překvapením, protože učivo na střední škole zvládá velice dobře. Už v prvním čtvrtletí měl hezké známky, proto měl nárok na vyplacení stipendia. V pololetí měl vysvědčení s výborným hodnocením a vyznamenáním.

Po rozhovoru jsem zjistila, že je pro něj velká motivace psychická podpora, kterou se mu snažím dávat. Také ho hodně chválím, když se mu něco ve škole povede nebo získá pěknou známku. Má v plánu zdárně dokončit školu a získat výuční list.

Naše služby jsou podporovány z rozpočtu Karlovarského kraje.

Autor: ČvT

Související články